14 lipca 2016 10:07

Broad Peak zdobyty, czas na Świetlistą Ścianę Gasherbruma IV

 We wtorek, 12 lipca, Aleš Česen i Luka Lindič stanęli na szczycie dwunastego szczytu świata – Broad Peak (8045m). Choć było to pierwsze wejście w tym sezonie letnim na ośmiotysięcznik w Pakistanie, a dla obu Słoweńców był to najwyższy zdobyty dotychczas szczyt (Luka był na 8200 m na Makalu, a Ales nie „klepnął” wcześniej 8000 m) to żaden z nich nie ukrywał, że zdobyty w trzecim wyjściu z bazy Broad Peak, był jedynie celem aklimatyzacyjnym przed jedną z najtrudniejszych gór świata Gasherbrumem IV (7925m).

Aleš Česen i Luka Lindič (fot.gripped.com)

Aleš Česen i Luka Lindič (fot.gripped.com)

O czwartym szczycie wielkiego masywu Gasherbrumów mówi się, że gdyby był o 75 metrów wyższy, to przerzedził by szeregi zdobywców Korony Himalajów i Karakorum przynajmniej o połowę. Na zdobyty po raz pierwszy przez wyprawę włoską szczyt (Bonatti – Mauri w 1958 roku, wyprawa kierowana przez Ricardo Cassina) nie prowadzi żadna łatwa droga, a nawet droga pierwszych zdobywców ma status przedsięwzięcia „sportowego”.

Świetlista ściana Gasherbruma IV (fot. Kacper Tekieli)

Świetlista ściana Gasherbruma IV (fot. Kacper Tekieli)

Celem doborowego zespołu Aleš Česen – Luka Lindič jest zachodnia – „Świetlista” ściana góry. Ponad trzykilometrowe urwisko jest jedną z najsłynniejszych na świecie, po raz pierwszy pokonaną przez Wojtka Kurtykę i Roberta Schauera (1985 rok).

Wspinaczka ta wyróżniona została na każdy możliwy sposób, w tym przez amerykański magazyn „Climbing”, który zaliczył przejście Świetlistej Ściany, do ośmiu najważniejszych wydarzeń wspinaczkowych wszechczasów.

Aleš Česen i Luka Lindič po krótkim odpoczynku przeniosą się do oddalonej o 2-3 dni bazy pod Gasherbrumem IV, gdzie oczekiwać będą na okno pogodowe, umożliwiające wspinaczkę w stylu alpejskim. Nie ulega wątpliwości, że jest to najbardziej interesujące wydarzenie pakistańskiego (i chyba nie tylko) lata 2016. Trzymamy kciuki i z niecierpliwością czekamy na kolejne informacje.

Kacper Tekieli

Źródło: Altitude
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum