28 lipca 2016 13:55

Historyczny lot – paralotniarz nad Broad Peakiem!

23 lipca Antoine Girard dokonał historycznego lotu paralotnią. Francuz, startując samodzielnie z ziemi, wzniósł się na wysokość 8127 m i przeleciał obok wierzchołka Broad Peak, 12. co do wysokości szczytu Ziemi!

Antoine Girard, w tle K2, Broad Peak i Gasherbrum IV

Antoine Girard, w tle K2, Broad Peak i Gasherbrum IV

Wyprawa Girarda, zakończona rekordowym przelotem, jest wyjątkowa. Francuz przebywał w górach Pakistanu przez prawie miesiąc, uprawiając prawdziwą paralotniarską wędrówkę. Jak informuje Brad Sander, amerykański pilot, Francuz latał samotnie wokół m.in. Nanga Parbat, biwakował w terenie. Nawet w Dolinie Hunza, gdzie zaopatrywał się dwukrotnie, spał w namiocie.

Historyczny przelot Girarda obok Broad Peaku

Historyczny przelot Girarda obok Broad Peaku

23 lipca Girard wystartował z Lodowca Baltoro, przeleciał przez Trango Tower nad Concordię (zbieg lodowców Baltoro i Godwin-Austen). Stąd poleciał na masyw Broad Peak i jako pierwszy człowiek na paralotni doleciał do szczytu o wysokości powyżej 8 tys. metrów. Girard wzniósł się na wysokość 8127 m, wierzchołek Broad Peaku ma 8051 m.

Jak wyglądał przelot nad Broad Peakiem możecie zobaczyć tutaj a poniżej wizualizacja lotu:

Po przelocie nad Broad Peakiem paralotniarz pokonał przełęcz Gondogoro (5620 m) i wylądował na wysokości 4400 m.

Antoine Girard

Antoine Girard

Girard to bardzo doświadczony paralotniarz i wspinacz. Uczestnik niezwykle wymagającego wyścigu X-Alps (w 2013 3 miejsce), brał udział w wyprawach w Himalaje (K2, Broad Peak, G1, Cho Oyu). To także wspinacz sportowy, brał udział w zawodach Pucharu Świata w boulderingu.

Mysza

Źródła: xcmag.comantoinegirard.fr
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum