25 lipca 2016 10:15

Andrzej Bargiel błyskawicznie na drugim szczycie. Pik Korżeniewskiej zdobyty!

Dzisiaj, 25 lipca, Andrzej Bargiel wszedł na Pik Korżeniewskiej (7105 m), drugi szczyt w wyścigu po rekordowe skompletowanie pięciu najwyższych szczytów byłego ZSRR i zdobycie tzw. Śnieżnej Pantery. Wejście było błyskawiczne (8 godzin 40 minut). Andrzej następnie zjechał z wierzchołka na nartach i jest już bezpieczny w bazie.

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)

Na tegoroczny cel Andrzeja, Śnieżną Panterę, składa się wejście na pięć siedmiotysięczników leżących na terenie Kirgistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu. Są to Chan Tengri (7010 m), Pik Pobiedy (7439 m), Pik Korżeniewskiej (7105 m), Pik Kommunizma (7495 m), Pik Lenina (7134 m).

Andrzej Bargiel - Śnieżna Pantera

Na ten ostatni, Pik Lenina, Andrzej Bargiel wszedł 9 dni temu, 16 lipca. Cała cała akcja odbyła się we właściwym dla niego stylu. Bargiel wszedł na szczyt i z niego zjechał w 15 godz 38 minut!

Droga normalna na Pik Korżeniewskiej

Droga normalna na Pik Korżeniewskiej

Andrzej rozpoczął swoją dzisiejszą wspinaczkę na Pik Korżeniewskiej, drugi co do wysokości szczyt w tadżyckim Pamirze, ok. godziny 4 rano (pierwsza w nocy naszego czasu). Jak poinformował Michał Rodak z RMF24, Andrzej wszedł na szczyt o godzinie 9:40 czasu polskiego. Polak wspinał się bardzo szybko, trasę z bazy na szczyt pokonał w zaledwie 8 godzin i 40 minut!

Zjazd do granicy śniegu a następnie zejście przebiegło bardzo sprawnie. Po ok. 4 godzinach (godzina zjazdu i 3 godziny schodzenia) Andrzej Bargiel dotarł do bazy Moskvina. Akcja z bazy do bazy zajęła mu 13 godzin. Gratulacje!

Andrzej w wywiadzie dla RMF24 zaraz po swoim wyczynie powiedział:

Udało się to w miarę szybko zrobić, choć też jakoś strasznie się nie spieszyłem. Nie zakładałem tutaj wysokiego tempa, tylko po prostu chciałem tam wejść. Nie byłem w 100-procentowej dyspozycji, więc jak na to, co się stało kilka dni przed tym samym atakiem, to i tak super, że udało się to zrobić w takim tempie i w ogóle, że wszedłem, bo to było zagrożone.

Ciekawa góra pod kątem nart. […] Tutaj są dużo bardziej strome zbocza, na których trzeba uważać, by nie upaść, bo jest nachylenie do 50-55 stopni. Są progi skalne, więc trzeba się czasem troszeczkę sprężyć.

Następnym celem w projekcie Śnieżna Pantera jest Pik Komunizma, sąsiadujący z właśnie zdobytym Pikiem Korżeniewskiej. Warto dodać, że wejście to miało miejsce dokładnie rok po historycznym wejściu i zjeździe z Broad Peaku.

Mysza

PS Postępy Andrzeja mogliśmy śledzić dzięki nadajnikowi GPS na specjalnej stronie wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum