29 lipca 2016 15:50

Aleš Česen i Luka Lindič – walczyli na Gasherbrumie IV

Nadeszły oczekiwane wieści od słoweńskiego teamu, który zamierzał dokonać przejścia słynną Świetlistą Ścianą Gasherbruma IV (7925 m). 26 lipca Aleš ČesenLuka Lindič stanęli na północnym wierzchołku tego szczytu.

Świetlista ściana Gasherbruma IV (fot. Kacper Tekieli)

Świetlista ściana Gasherbruma IV (fot. Kacper Tekieli)

Słoweńcy byli bardzo dobrze zaaklimatyzowani, bowiem 12 lipca stanęli na szczycie Broad Peak (8045m). Było to pierwsze wejście w tym sezonie letnim na ośmiotysięcznik w Pakistanie.

Ze względu na warunki wybrali północno-zachodnią grań Gasherbrum IV, a nie jak planowali słynną Świetlistą Ścianę, po raz pierwszy pokonaną przez Wojtka Kurtykę i Roberta Schauera (1985 rok).

Gasherbrum IV z Lodowca Baltoro. czerwona linia: północno-zachodnia grań 1986, niebieska: droga Kurtyka-Schauer 1985

Gasherbrum IV z Lodowca Baltoro. czerwona linia: północno-zachodnia grań 1986, żółta: droha koreańska 1997, niebieska: droga Kurtyka-Schauer 1985

Głowny wierzchołek Gasherbruma IV jako pierwsi zdobyli w 1958 roku, wspinając się północno-wschodnią granią, Walter Bonatti i Carlo Mauri.

Północno-zachodnia grań  została po raz pierwszy pokonana w wejściu* w 1986 roku przez zespół: Greg Child, Tom Hargis i Tim Macartney. Drugie przejście otrzymała w 1999 roku za sprawą Koreańczyków: Kang Yeon-ryong i Yun Chi-won. Trzecim zespołem, który zmierzył się z tym trudnym wyzwaniem, był zespół w składzie Alberto Inurrategi, Ferran Latorre, Jose Carlos Tamayo, Juan Vallejo and Mikel Zabalza w 2008 roku. Ich przejście zakończyło się pomiędzy północnym a głównym wierzchołkiem.

Słoweńcy wyruszyli 23 lipca, a do bazy dotarli po 5 dniach. Napotkali bardzo trudne warunki i podobnie jak Hiszpanom nie udało im się wejść na główny wierzchołek Gasherbruma IV, osiągnęli wierzchołek północny (jest zaznaczony na zdjęciu powyżej). Tak czy inaczej to sportowo jedno z ciekawszych przejść tego sezonu w górach najwyższych…

Mysza

Źródło: Altitude Pakistan

Taternik 2/1985, str. 62

Taternik 2/1985, str. 62

*Podkreślić należy, że chodzi tu o pokonanie tej grani w wejściu, w całości – bo rok wcześniej, w 1985, granią tą zeszli od wys. ok. 7850 m Wojciech Kurtyka i Robert Schauer, jako powrót po zdobyciu przez nich Świetlistej Ściany. Uprzednio podeszli kawałek tą granią (do ok. 1/3 wysokości), zostawiając skład żywności. Szczegóły w niezwykłej relacji W Kurtyki w Taterniku 2/1985. [uzupełnienie Grzegorz Głazek]
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    G4 [2]
    Po rozmowie z jednym autorow pierwszego wejscia, trudno sie nie…

    2-08-2016
    jerrygwizdek