4 lipca 2016 08:59

A na Garbie kryją się Walec, Kochanka, Plaskula…

Można się zdziwić, ile mniejszych i większych skał ukrywa się jeszcze w różnych zakątkach Jury Południowej. I nie chodzi bynajmniej o dziewicze ściany, ale o zagospodarowane, ubezpieczone lub przynajmniej w dużej części obite rejony. O niektórych z nich niewiele wiadomo, i tak naprawdę trudno zdobyć jakiekolwiek informacje. Postanowiliśmy więc wziąć sprawy w swoje ręce i podejść do sprawy na zasadzie badawczo-weryfikacyjnej :). I tak trafiliśmy między innymi na Walec, Kochankę, Plaskulę i skałkę Trzy Korony.

Skała Walec (fot. wspinanie.pl)

Skała Walec (fot. wspinanie.pl)

Walec (ok. 18 m) i Kochanka (ok. 10 m), położone na Garbie Tenczyńskim, nad wsią Kochanów, zostały już narysowane w przewodniku „Jura Południowa” G. Rettingera (wyd. II, 2014, str. 293), pojawiły się także w innych opracowaniach. Niemniej w przypadku Walca bez szczegółów dotyczących nazw i trudności dróg. Tymczasem w rejonie jest już sporo linii (oczywiście poza projektami), po których warto się powspinać.

W miniony weekend udało nam się poprowadzić część dróg na Walcu. Poniżej przedstawiamy topo skały i nasze propozycje wycen (uwaga: to tylko nasze sugestie). Być może informacje te przydadzą się Wam podczas wizyty w rejonie. Jeśli znacie jakiekolwiek szczegóły dotyczące tutejszych dróg zachęcamy do podzielenia się nimi na forum wspinania lub wysyłając maila na adres redakcji.

Topo Walca

 

Walec (topo Grzegorz Rettinger)

Walec (topo Grzegorz Rettinger)

 1. III
 2. III+
 3. III+
 4. V+
 5. VI.1+
 6. możliwość
 7. VI.2+
 8. VI.3+
 9. ?
 10. VI.4
 11. ?
 12. projekt
 13. projekt
 14. projekt
 15. projekt
 16. V
 17. III

Dojazd: (współrzędne GPS: N 50°06´38˝ E 19°44´23˝): Z Krakowa dojeżdżamy drogą zabierzowską (nr 79) do Kochanowa. Skręcamy w lewo na Kleszczów i parkujemy na poboczu za skrzyżowaniem lub w zatoczce powyżej granicy lasu. Idziemy drogę leśną wzdłuż krawędzi lasu w prawo ok. 5 min, aż zobaczymy skały powyżej, po lewej stronie.

***

Druga grupa skał, na którą trafiliśmy w ostatnich dniach, to Plaskula (ok. 10-12 m) oraz Trzy Korony (8-10 m). Dwa niewielkie rejoniki leżące nad parkingiem koło byłej restauracji Graność. Dzieli je wyraźny, głęboki jar. I jak w przypadku Walca, wyceny podane przy drogach to tylko nasze odczucia.

Topo Plaskuli – lewa część (sporo dróg znajduje się także w prawej części)

Płakula (topo Grzegorz Rettinger)

Płakula (topo Grzegorz Rettinger)

 1. III
 2. VI+
 3. VI.1+
 4. III
 5. VI.1 (oba wyjścia)
 6. VI
 7. V+
 8. V
 9. VI+
 10. IV TRAD
 11. III+ TRAD

Topo lewej części Trzech Koron

Skałka Trzy Korony (topo Grzegorz Rettinger)

Skałka Trzy Korony (topo Grzegorz Rettinger)

 1. VI+ TRAD
 2. VI.2
 3. VI.1
 4. V+ TRAD
 5. VI+
 6. VI.1
 7. VI TRAD
 8. V TRAD
 9. VI.1
 10. V

Dojazd na Plaskulę (współrzędne GPS: N 50°06´38˝ E 19°43´24˝): Jadąc z Krakowa mijamy Zabierzów, następnie Kochanów i jedziemy na Rudawę drogą nr 79. Przed Rudawą, ok. 100 m za byłą restauracją Graność, po lewej stronie zobaczymy duży, asfaltowy parking (uwaga: formalnie można na niego wjechać tylko od strony Rudawy). Z parkingu, z części od strony Graności, idziemy wyraźną, leśną drogą ostro pod górę. Mniej więcej w połowie stoku kierujemy się ścieżkami lekko w lewo. Nad nami zobaczymy Plaskulę.

Dojazd na Trzy Korony (współrzędne GPS: N 50°06´39˝ E 19°43´30˝): Chcąc trafić na Trzy Korony w połowie stoku trawersujemy w lewo, mijamy stromy jar i za nim podchodzimy pod widoczne skały. Obita część znajduje się po lewej stronie.

***

Reasumując, powyższe rejony to niezły wybór na gorące dni. Plaskula i Trzy Korony oferują rekreacyjne wspinanie, na Walcu (chyba najciekawsza skała) znajdziecie też kilka bardziej wymagających propozycji. Drogi na wymienionych skałach mają już prawdopodobnie dwa lata, warto się po nich powspinać, zanim zarosną!

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Walec [4]
  Walec to fajna skałka i tradycyjne podziękowania dla ukrytego ekipera…

  19-08-2016
  wsmysza