3 czerwca 2016 13:16

Psychovertical. Przestrzeń obłędu (Andy Kirkpatrick)

Ukazała się książka „Psychovertical. Przestrzeń obłędu”, autorstwa Andy’ego Kirkpatricka wyróżniona w 2008 roku prestiżową nagrodą Boardmana Taskera Prize. Był to literacki debiut tego popularnego na rynku brytyjskim autora literatury górskiej.

Psychovertical - Andy Kirkpatrick

„Psychovertical” to książka, w której trzynastodniowe przejście solo jednej z najtrudniejszych dróg kiedykolwiek zrobionych przez Brytyjczyka – Reticent Wall na El Capitanie w Kalifornii – tworzy ramę dla pełnej wyzwań autobiografii Andy’ego Kirkpatricka.

Od dzieciństwa spędzonego na nędznym blokowisku w Hull historia prowadzi nas przez budzące grozę potyczki i wyjątkowe sportowe osiągnięcia w ekstremalnych zakątkach Ziemi. Jak napisał sam Autor: „Takie wspinanie jest bez sensu – szanse na zabicie się na drodze są naprawdę duże”. Przy tym trzydziestoletni wtedy Andy, ojciec dwójki małych dzieci, ma mnóstwo powodów, by chcieć żyć. Ta książka czasami powoduje skurcz żołądka, ale jest też zabawna i prowokująca – budzi tkwiącą w każdym z nas tęsknotę za przygodą.

Sir Chris Bonnington tak napisał:

Andy jest jednym z najzabawniejszych brytyjskich wspinaczy ze ścisłej czołówki; reprezentuje to, co najlepsze we współczesnym wspinaniu na Wyspach: odwagę, nowatorstwo, poczucie humoru, pogardę dla świętości, poświęcenie i apetyt na ryzyko.

To już druga książka Kirkpatricka na polskim rynku, w 2014 roku ukazały się „Zimne Wojny”.

„Psychovertical” wydał Stapis w serii Literatura górska na świecie i jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum