Powroźnikowa w Dolinie Racławki – odsłonięto dwa nowe sektory

Dzięki kilkuletniej determinacji i tytanicznemu wysiłkowi Karola Tabora oraz dwuletniej wspólnej pracy z Arturem Rychlickim zostały odsłonięte nowe dwa sektory wspinaczkowe na Powroźnikowej Skale w Dolinie Racławki. W ostatnich miesiącach przy dużym wsparciu Krzyśka Barana, Włodka Porębskiego oraz Alka Trafasa zostały oczyszczone i odsłonięte kolejne dwa sektory.

Od lewej: Włodek Porębski, Krzysiek Baran i Karol Tabor (fot. taterniczek.pl)

Od lewej: Włodzimierz Porębski, Krzysztof Baran i Karol Tabor (fot. taterniczek.pl)

Powroźnikowa Skała, której zachodnie zbocze urywa się pionową ścianą o wysokości kilkunastu metrów, tworzył zarośnięty i zadrzewiony długi mur skalny. Został on poddany solidnym pracom – czyszczeniu z kruszyzny, zbudowaniu platform asekuracyjnych oraz ścieżek podejściowych.

W całym rejonie powstało dotychczas 30 linii  o trudnościach od III do VI.3, zaś w najbliższym czasie zostaną wytyczone kolejne. Prace nad ich przygotowaniem nadal trwają, a “potencjał” skały wciąż jest ogromny. Dzięki zróżnicowaniu trudności dróg wspinaczkowych rejon świetnie nadaje się do wspinaczki sportowej, ale także szkolenia, co polecamy szczególnie uwadze instruktorów.

Powroźnikowa Skała, widok od strony zach. (fot. Krzysztof Baran)

Powroźnikowa Skała, widok od strony zach. (fot. Krzysztof Baran)

By dostać się pod sektory wspinaczkowe Powroźnikowej, należy dojechać do Racławic, pomiędzy kościołem a boiskiem sportowym skręcić na zachód (drogowskaz – Zawada), następnie po wyjechaniu na przełęcz skręcić w lewo i zostawić samochód na parkingu koło cmentarza. Stąd spacerkiem kilkaset metrów – najpierw polną drogą, a następnie wygodną ścieżką (po zachodniej stronie wzgórza) pod mur skalny.

powroznikowa-skala-mapa

Wkrótce opublikowany zostanie skałoplan opisywanego rejonu.

Włodzimierz Porębski
IŚW “Nasze Skały”
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    POWROZNIKOWA W DOLINIE RACŁAWKI [4]
    Cześć ,wygląda to imponująco! wielki szacun i pozdrawiam całą Ekipę.

    3-06-2016
    Anglik