3 czerwca 2016 13:16

Martin Keller może odetchnąć z ulgą… Po wielu latach powstaje Highlander 8C

Minęło 13 lat, odkąd Martin Keller wypatrzył niesamowitą linię na przełęczy Sustenpass w Alpach Szwajcarskich. Sześć sezonów temu po raz pierwszy spadł z cruxa próbując połączyć w ciąg wszystkie ruchy, od tamtego czasu z ostatnim kluczowym przechwytem przegrywał jeszcze ponad 60 razy. Po długiej batalii Szwajcar może wreszcie ogłosić powstanie Highlander 8C. To jego kolejne wspinaczkowe dzieło.

Martin Keller i sukces na "Highlander" 8C (fot. Angela Wagner)

Martin Keller i sukces na „Highlander” 8C (fot. Angela Wagner)

Highlander, przecinający przewieszoną ścianę, liczy około 30 ruchów, kończy się boulderem La reve de faire (8B). Na projekt Keller wracał wielokrotnie, a w międzyczasie zdążył wytyczyć kilka innych równie wymagających linii. Jedną z nich była Gepresster Hase 8C także w Sustenpass, owoc kilku lat pracy, wielu prób, przerwanych wielomiesięczną kontuzją.

Martin w kluczowym ruchu na "Highlander" (fot. arch. M. Keller)

Martin w kluczowym ruchu na „Highlander” (fot. arch. M. Keller)

"Highlander" (fot. arch. M. Keller)

„Highlander” (fot. arch. M. Keller)

Martin Keller to niezwykle wytrwały zawodnik, właściwie każde z jego przejść (tych z górnej półki) to prawdziwa epopeja. Highlander jest jego najdłuższym projektem, ale wiele czasu i wysiłku zajmowały mu również inne problemy. Poza wspomnianym Gepresster Hase jest autorem między innymi Der mit dem Fels tanzt 8C (2012) w Chironico czy Nike 8B+ w Brione (2014).

Brunka
źródło: ukclimbing.com, martinkeller.blogspot.com




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum