3 czerwca 2016 20:34

Lonża z dyneemy, nylonu czy liny – wyniki badań Italian Alpine Club

Włoskie laboratorium zajmujące się technicznymi zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem wspinania, dokonało badań lonży używanych do asekuracji. Ich wyniki przedstawiono w maju br. podczas posiedzenia Komisji Wspinaczki Górskiej UIAA.

Wieża w Centro Sportivo Brentella w Padwie, na której przeprowadzono badania pętli

Wieża w Centro Sportivo Brentella w Padwie, na której przeprowadzono badania pętli

Badania przeprowadziło laboratorium Centro Studi Materiali e Tecniche, które funkcjonuje od początków lat 60. XX wieku. Komórka ta jest ściśle powiązana z Italian Alpine Club. Ma w dyspozycji własną wieżę do badań dynamicznych w Centro Sportivo Brentella w Padwie.

Jak widzimy na filmie zbadano kilka rodzajów pętli używanych do bezpośredniego wpinania się do punktów asekuracyjnych. Poddano je obciążeniu dynamicznemu wywołanemu 80 kg obciążeniem przy współczynnikach odpadnięcia 1 i 2. Symuluje to sytuację odpadnięcia na via ferracie lub np. odpadnięcia wspinacza przypiętego pętlą na sztywno nad stanowiskiem. Oto wyniki:

Wyniki badań pętli w Centro Studi Materiali e Tecniche

Wyniki badań pętli w Centro Studi Materiali e Tecniche

W relacji z posiedzenia Komisji UIAA czytamy:

Italian Alpine Club (CAI) przeprowadził liczne testy na lonżach i pętlach wpinanych bezpośrednio do punktów asekuracyjnych. Wyniki tych testów, zobrazowane w krótkim i wstrząsającym filmie [patrz powyżej, przyp. red.], jasno pokazują, że statyczne pętle i liny zrywają się nawet przy niewielkim locie. Ponieważ stosowanie pętli z dyneemy jest powszechną praktyką, UIAA musi poinformować Federacje i wspinaczy o zagrożeniu związanym z używaniem pętli do tego celu i zarekomendować korzystanie w takich sytuacjach z lonży z lin dynamicznych.

Mysza

Źródło: UIAA
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Lonża z dyneemy - stanowisko [44]
    O ile dobrze rozczytuję tabelkę i film, to: 1.Na stanowiskach…

    13-06-2016
    hewhotalks