Kurtka Terrex Skyclimb Alpha – model do wielu outdoorowych aktywności

W wiosenno-letniej kolekcji adidas Outdoor Terrex można znaleźć kurtkę Terrex Skyclimb Alpha. Pod tą nazwą kryje się bardzo ciekawy i praktyczny produkt. O tym jakie są jego właściwości, przekonaliśmy się podczas wiosennych testów.

Wdzięczna nazwa kurtki – Skyclimb Alpha – od razu zdradza jej przeznaczenie. Mamy bowiem do czynienia z technicznym modelem przeznaczonym do outdoorowych aktywności, oczywiście z uwzględnieniem wspinania i alpinizmu. Drugi człon nazwy – Alpha – informuje nas, jaki rodzaj ociepliny został zastosowany przy produkcji tej kurtki.

adidas-skyclimb-test-asekurowanie

W przypadku kurtki adidas Skyclimb Alpha mamy do czynienia z technicznym modelem przeznaczonym do różnych outdoorowych aktywności, również tych bardziej “statycznych”, jak asekurowanie (fot. wspinanie.pl)

Budowa i dopasowanie

Mowa tutaj o sztucznym ocieplinie Polartec Alpha, której izolacyjne i hydrofobowe właściwości wzmacniają uniwersalność kurtki. Ocieplinę chroni bardzo lekki i wytrzymały materiał zewnętrzny – Pertex Microlight. Materiał został zaimpregnowany DWR-em, dzięki czemu jest w stanie wytrzymać lekki opad deszczu lub mżawkę. Wnętrze kurtki wyściela elastyczna i bardzo przyjemna w dotyku, siateczkowa tkanina.

Wnętrze kurtki wyściela elastyczna i bardzo przyjemna w dotyku tkanina (fot. wspinanie.pl)

Wnętrze kurtki wyściela elastyczna i bardzo przyjemna w dotyku tkanina (fot. wspinanie.pl)

Materiał zewnętrzny – choć delikatny w dotyku – jest wytrzymały na tarcie i kontakt ze skałą. O tym jednak, że nie jest pancerny :), przekonałem się wspinając się zbyt blisko krzewów z kolcami. W wirze walki z wpinką do łańcucha, zignorowałem zaczepienie rękawem o kolce. W efekcie jeden z nich wyrwał kawałek materiału – na szczęście niewielki.

Przy swoich 178 cm wzrostu oraz szczupłej budowie wybrałem do testów rozmiar M. Krój kurtki nie wymaga jednak perfekcyjnego dopasowania. Jest dość luźny i przez to możemy bez problemu ubrać pod spód jeszcze jedną warstwę, np. bluzę.

Jedną z najważniejszych zalet, jaką poznajemy zaraz po założeniu kurtki, jest jej waga – kurtka jest lekka, rozmiar M waży 335 g. Co w połączeniu z dobrym krojem powoduje, że Skyclimb nie krępuje ruchów.

adidas-skyclimb-test-kompresja

Kurtka dobrze się kompresuje – np. do pakunku o wymiarach 21x10x9 cm (fot. wspinanie.pl)

Kurtka dobrze się kompresuje – np. do pakunku o wymiarach 21x10x9 cm (oczywiście kształt skompresowanej kurtki zależy od woreczka do jakiego ją wciśniemy).

Właściwości izolacyjne

Kurtka ma spełniać rolę warstwy izolacyjnej. W przypadku bezdeszczowej pogody z powodzeniem sprawdza się również jako warstwa zewnętrzna. Dobrze chroni przed wiatrem i umiarkowanym zimnem. Za jej właściwości izolacyjne odpowiada wspomniana ocieplina Polartec Alpha.

Kurtkę testowałem w warunkach wiosennych. „Na szczęście” mijająca wiosna dostarczyła pełny wachlarz warunków pogodowych. Było więc zimno, deszczowo i wietrznie. Z mojego doświadczenia wynika, że zakres temperatur dla Skyclimb zawiera się w przedziale 5-15 stopni Celsjusza. Gdy jest zimnej, to musimy założyć na siebie dodatkowe warstwy. Przy czym, gdy nie wykonujemy żadnej czynności – wspinanie, podejście etc. – to temperatury ok. 10 stopni mogą być już dla naszego komfortu za niskie (oczywiście to rzecz bardzo względna).

Właściwości izolacyjne wzmacniają elastyczne mankiety na rękawach i elastyczny pas na dole kurtki (fot. wspinanie.pl)

Właściwości izolacyjne wzmacniają elastyczne mankiety na rękawach i elastyczny pas na dole kurtki (fot. wspinanie.pl)

Kurtka dobrze chroni od wiatru, choć trzeba pamiętać, że nie ma kaptura, przez co w wietrznej pogodzie konieczne jest założenie czapki i chustki na szyję.

Właściwości izolacyjne wzmacniają elastyczne mankiety na rękawach i elastyczny pas na dole kurtki. Te elementy bardzo dobrze utrzymując rękawy i dół kurtki na miejscu, są miłe w dotyku i nie gniotą. Kurtka ma również chroniony patką na całej długości zamek.

Kołnierz jest w miarę dopasowany – wyściela go bardzo miły dla skóry materiał. Jednak nie ma on elastycznego elementu, przez co powstaje luka pomiędzy szyją a kołnierzem. Zatem w niepogodzie dobrze mieć dobrze zabrać ze sobą chustkę na szyję.

Kurtka adidas Terrex Skyclimb Alpha sprawdza się w wymagających warunkach (fot. wspinanie.pl)

Kurtka adidas Terrex Skyclimb Alpha sprawdza się podczas wspinania w wymagających warunkach (fot. wspinanie.pl)

Wrażenia z użytkowania

Generalnie podczas trzech miesięcy (marzec-maj) testów używałem kurtki prawie codziennie. Jednak najlepiej Skyclimb zdał swój egzamin podczas zimnej, wietrznej pogody, jaka spotkała nas w „słonecznej” Chorwacji. Kilka godzin wspinania i asekurowania w temperaturze do 10 stopni, w dużej wilgoci – co jakiś czas deszcz i mżawka – było dobrym i udanym sprawdzianem dla kurtki.

Kurtka adidas Terrex Skyclimb Alpha sprawdza się w wymagających warunkach (fot. wspinanie.pl)

Kilka godzin wspinania i asekurowania w temperaturze do 10 stopni, w dużej wilgoci – co jakiś czas deszcz i mżawka docierał pod przewieszenia – było dobrym i udanym sprawdzianem dla kurtki (fot. wspinanie.pl)

Skyclimb sprawdza się również świetnie podczas samego wspinania. Nie krępuje wspinaczkowych ruchów. Dzięki swojej lekkości powoduje, że w zasadzie nie odczuwamy, że mamy ją na sobie. Dobrze również „oddycha” – można w niej wykonywać wiele czynności. Kombinacja Alpha i Pertexu radzi sobie z nadmiarem wilgoci, ale oczywiście mówimy tutaj o umiarkowanych aktywnościach areobowych w niskich temperaturach – maksymalnie 10 stopni (dla wspinania) oraz 5 stopni (dla biegania).

Pewną niedogodnością związaną z materiałem wewnętrznym jest to, że podczas wkładania rękawów, miękki materiał wewnętrzny wychodzi na zewnątrz poza mankiet. W zasadzie za każdym razem trzeba go chować pod mankiet, co w warunkach outdoorowych (brudne ręce etc.) może być irytujące.

Ważną cechą kurtki jest jest uniwersalność – w zasadzie możemy ją używać do wszystkiego. Od wspomnianego wspinania, poprzez jazdę na rowerze, wycieczki górskie, po bieganie etc. Świetnie sprawdza się również w codziennych zajęciach. Może całkowicie zastąpić tradycyjne „polary”, czy też nowocześniejsze „soft shelle”.

Oczywiście kres jej zastosowań jako zewnętrznej kurtki przychodzi podczas opadów deszczu. Wtedy może spełnić swoją drugą ważną rolę – drugiej warstwy termicznej. Co również warte podkreślenia, wilgotny Skyclimb zachowuje swoje izolacyjne właściwości – dodatkową zaletą jest to, że materiały, z jakich został uszyty, szybko wysychają.

Napoleońska kieszeń (fot. wspinanie.pl)

Napoleońska kieszeń (fot. wspinanie.pl)

Kieszenie

Kurtka została wyposażona w trzy kieszenie. Dwie główne zlokalizowane na bokach oraz kieszonkę napoleońską (na piersi). Istotną informacją – którą można zaszeregować do wad kurtki – jest fakt, że po założeniu uprzęży na kurtkę zostajemy całkowicie pozbawieniu dostępu do bocznych kieszeni. Jednak nazwa Skyclimb do czegoś zobowiązuje :)

Design

Do testów dostaliśmy kurtkę w atrakcyjnym, nasyconym żółtym kolorze (przez producenta oznaczonym jako Orange). To dla wielu może być wyzwanie, tym bardziej, że Skyclimb produkowany jest tylko w takim kolorze. Co więcej materiał zewnętrzny jest trochę przezroczysty, dzięki czemu spod spodu prześwituje geometryczny nadruk jaki został wykonany na ocieplinie. Całość wygląda dobrze, choć można sobie wyobrazić, że takie designerskie zabiegi nie wszystkim przypadną do gustu. Sportowy charakter kurtki podkreśla jeszcze grafitowy print na piersi z nazwą całej kolekcji – Terrex.

Podsumowanie

Skyclimb to bardzo dobrze zaprojektowana kurtka do wielu outdoorowych aktywności. Jest bardzo uniwersalna – bez problemu sprawdzi się jako warstwa zewnętrzna, jak i wewnętrzna. Za jej zalety termiczne odpowiada ocieplina Polartec Alpha. W tym miejscu trzeba przypomnieć, że jest to model z kolekcji wiosna-lato, zatem najlepiej sprawdzi się w umiarkowanych temperaturach od ok. 5 do 15 stopni. Skyclimb dobrze chroni również przed wiatrem i świetnie sprawdza się podczas wspinania, jazdy na rowerze czy górskich wędrówek. Jej uniwersalność, niską wagę, dobrą kompresję, docenimy również podczas codziennych czynności.

Zalety

  • dobry krój, sprawdzający się w różnych outdoorowych aktywnościach,
  • niska waga – 335 g,
  • dobra odporność na wiatr oraz komfort w umiarkowanych temperaturach (od 5 do 15 stopni Celsjusza),
  • praktyczny i wytrzymały na otarcia materiał (uwaga jednak na krzewy z kolcami!).

Wady

  • brak dostępu do kieszeni bocznych po założeniu uprzęży,
  • podszewka wychodzi przez mankiety podczas wkładania rąk w rękawy.

Piotr Turkot
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum