6 czerwca 2016 10:33

Colin Haley samotnie na Infinite Spur!

Colin Haley dokonał kolejnego niesamowitego przejścia. Samotnie jako pierwszy pokonał jedną z najsłynniejszych alaskańskich dróg – Infinite Spur na Mount Foraker.

Infinite Spur (fot. Mike Gauthier/supertopo)

Infinite Spur (fot. Mike Gauthier/supertopo)

Infinite Spur (6 w skali alaskańskiej, 5.9, M5, AI 4) na południowej ścianie Mount Foraker ma ponad 2,5 km długości i jest jedną z najsłynniejszych alaskańskich dróg. Średni czas przejścia drogi to 5-8 dni a droga od momentu jej wytyczenia w 1976 roku (George Lowe i Michael Kennedy) miała zaledwie kilka przejść. Ta piękna linia jest opisywana następująco:

Infinite Spur jest najwyższym alaskańskim testem i jednym z najlepszych na świecie wyzwań alpinistycznych. Estetyczne żebro wznosi się na nieomal 2,7 km, prosto przez południową ścianę drugiego co do wysokości masywu w paśmie, zapewniając wyjątkowo bezpieczne przejście przez ścianę. Długość i wymagany stopień zaangażowania sprawiają, że droga jest wspaniała i stanowi onieśmielające wyzwanie.  […] Była wyjątkowym doświadczeniem w życiu każdego alpinisty, który ją ukończył. [SuperTopo]

Rob Smith na górnych polach Infinite Spur

Rob Smith na górnych polach Infinite Spur

Nie inaczej było w przypadku Colina Haley’a. Najpierw pokonał Infinite Spur wspólnie z Robem Smithem. Przejście miało miejsce 27 maja. Zespół poruszał się bardzo szybko, droga od szczeliny brzeżnej na szczyt zajęła im jedynie 18 godzin i 20 minut. Kilka dni później, 1 czerwca, Haley wyruszył samotnie:

Moja samotna wspinaczka była naprawdę zabawna i poszła gładko, na wierzchołku Sultana znalazłem się po 12 godzinach i 29 minutach od przejścia szczeliny brzeżnej. Jednak samotne zejście (Granią Sultana* przez Mt. Crosson) to była orka i jedno z najbardziej intensywnych doświadczeń w życiu. Po raz drugi,  bez sprzętu biwakowego, uwięziła mnie burza podczas zejścia z Sultana. 

Colin Haley to jeden z najlepszych alpinistów ostatniego dziesięciolecia. Jakość jego przejść (głównie w Patagonii) jest imponująca. Jest jednym z nielicznych uprawiających sztukę samotnej wspinaczki wielkimi alpejskimi drogami. W 2010 roku dokonał np. pierwszego samotnego wejścia na Cerro Standhardt, a w styczniu br. pierwszego samotnego wejścia na Torre Egger oraz Punta Herron.

Mysza

*Haley dla szczytu Mount Foraker używa nazwy Sultana, nadanej górze przez Indian żyjących w pobliżu.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum