20 czerwca 2016 21:01

Brad Gobright i Scott Bennett – 3 x El Capitan w 24 godziny

Brad Gobright i Scott Bennett jako drudzy w historii zdołali przebiec trzy drogi na El Capitan w czasie poniżej 24 godzin. Zespół pokonał Zodiaca, The Nose i Lurking Fear i po 23 godzinach i 10 minutach zameldował się na szczycie.

Scott Bennett na Nipple Pitch na Zodiac

Scott Bennett na Nipple Pitch na Zodiac

Pierwszymi, którzy pokonali 3 drogi na El Capitan w ciągu doby byli Alex Honnold i śp. Sean Leary. Panowie przebiegli wtedy The Nose, Salathe Wall i Lurking Fear.

3 x El Capitan, od lewej:  Lurking Fear, The Nose i Zodiac

3 x El Capitan, od lewej: Lurking Fear, The Nose i Zodiac

Brad i Scott odrobinę skrócili sobie zadanie, wybierając do swojego 24-godzinnego zestawu 16-wyciągowego Zodiaca (5.7 A2), zamiast Salathe Wall (35 wyciągów). Wspinaczkę rozpoczęli 15 czerwca ok. 2 po południu i po ok. 7 godzinach wspinaczki wariantami Hubera na Zodiacu znaleźli się na szczycie El Capitana.

Scott Bennett i Brad Gobright po 24 godzinach biegu po El Capitan (fot. Taleen Kennedy)

Scott Bennett i Brad Gobright po 24 godzinach biegu po El Capitan (fot. Taleen Kennedy)

Drugi w kolejności był The Nose (5.9 C1, 31 wyciągów), którym wspinali się w nocy i na deser przebiegli przez Lurking Fear (C2F 5.7, 19 wyciągów). Razem ok. 70 wyciągów wspinania w 24 godziny. Uff! Trudno się zatem dziwić, że mówią:

Czuliśmy się naprawdę zjechani po trzech drogach (i zejściach) na El Capie, ale niesamowite widoki tego wyjątkowo pięknego dnia sprawiły, że trudno było, pomimo wyczerpania, nie czuć się wyjątkowo podekscytowanym.

Trzeba dodać, że Brad i Scott lubią takie zabawy ze stoperem. Np. we wrześniu 2014 roku przebiegli w czasie 24:57 drogę Naked Edge, wielki amerykański klasyk w Eldorado Canyon. To przejście możemy podziwiać na filmie Chasing the Naked Egde record.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum