8 maja 2016 12:17

Polski 64. Trento Film Festival!

Fantastyczne wiadomości dotarły do nas z Trento Film Festival, jednego najważniejszych na świecie festiwali filmów górskich. Za najlepszy film tego prestiżowego festiwalu uznano “La montagne magique” (Czarodziejska góra), film poświęcony Jackowi Winklerowi, zaś najlepszym filmem górskim zostało “K2. Dotknąć nieba” w reżyserii Elizy Kubarskiej.

64 Trento Film Festival - plakat

Po raz pierwszy festiwal został zorganizowany w 1952 roku przez władze Prowincji Trento i Club Alpino Italiano. Impreza ma miejsce co roku na przełomie kwietnia i maja w Trydencie (wł. Trento), a jej główną częścią jest międzynarodowy konkurs filmów górskich i podróżniczych. Towarzyszą mu zawsze m.in. międzynarodowy przegląd wydawnictw górskich oraz wystawy i spotkania z wybitnymi ludźmi gór.

W konkursie 64. Trento Film Festival wzięło udział kilkaset filmów z całego świata. Złotą Gencjanę za najlepszy film festiwalu odebrała rumuńska reżyserka Anca Damian. Jej film to koprodukcja francusko-rumuńsko-polska. Reżyserka w oryginalnej animacji ukazała życie niezwykłego Polaka. Jacek Winkler to alpinista, działacz opozycyjny, partyzant w czasie wojny afgańsko-radzieckiej, fotograf, dziennikarz. Jego życiorys mógłby posłużyć za kanwę dla niejednego hollywoodzkiego filmu, a jest właściwie nieznana szerszej publiczności. Winkler wyemigrował z Polski w latach 60-tych, by żyć we Francji i tam szerzyć swoje antykomunistyczne poglądy. Anca mówi o nim:

Wybrałam go na bohatera mojego filmu, bo w jego losach odbija się pół wieku historii, zarówno polskiej, jak i światowej.

Więcej o samym filmie możecie przeczytać na TVN24 lub szerzej o jego bohaterze w Dzienniku Polskim.

Eliza Kubarska odbiera Złotą Gencjanę za film "K2. Dotknąć nieba" na 64. Trento Film Festival

Eliza Kubarska odbiera Złotą Gencjanę za film “K2. Dotknąć nieba” na 64. Trento Film Festival

Złotą Gencjanę za najlepszy film górski odebrała Eliza Kubarska za film „K2. Dotknąć nieba”. To najbardziej nagradzany polskim film górski ostatnich lat, jak nie dziesięcioleci. W filmie „K2. Dotknąć nieba” Eliza zabrała na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie zmierzyli się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji oraz o to, co w życiu ważne. Więcej o filmie przeczytacie tutaj.

Eliza Kubarska, rocznik 1978, pochodzi z Łodzi. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Szkoły Wajdy, rzeźbiarką i wspinaczem. Poważną przygodę z filmem rozpoczęła od dokumentu „Co się wydarzyło na wyspie Pam” (2010) opowiadającego historię jej własnej wyprawy wspinaczkowej na Grenlandię. Swój kolejny film „Badjao. Duchy z morza” (2014) poświęciła społeczności nomadów morza zamieszkującej tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją.

Mysza

Źródło: Trento Film Festival
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum