11 maja 2016 15:22

Piotrek Schab prowadzi Stal Mielec VI.8/8+!

Niedawno wspominaliśmy, że Piotrek Schab (Wild Country, Five Ten, MotionLab, KS Korona) jest bliski sukcesu na największym wyzwaniu Mamutowej – Stali Mielec. 10 maja ostatni problem podkrakowskiej jaskini został rozwiązany! Piotrek postawił przy drodze VI.8/8+. Wielkie brawa!

Piotr Schab na "Stali Mielec" (fot. Wojtek Kozakiewicz / wojtekozakiewicz.com)

Piotr Schab na “Stali Mielec” (fot. Wojtek Kozakiewicz / wojtekozakiewicz.com)

Piotrek dla wspinanie.pl:

Udało się! Zakończyłem pewien etap w swojej wspinaczkowej karierze, jakim bez wątpienia było wspinanie w Jaskini Mamutowej. Po powrocie z Hiszpanii (w Olianie padło Papichulo 9a+ – przyp. red.) okazało się, że zapas na górnym baldzie jest większy niż kiedykolwiek, więc postanowiłem w końcu zmierzyć się z mitem, jakim była “najtrudniejsza droga w Polsce”. Po 4 dniach prób i przypomnieniu sobie każdej części udało mi się wpiąć do łańcucha. Ruchy z Las Vegas to jedna z najlepszych rzeczy, jakie robiłem w polskim wapieniu. Cieszę się, że mogłem zmierzyć się z nimi raz jeszcze :).

Cofnijmy się o rok… Po tym, jak w 2015 roku Adrian Chmiała przeszedł Acapulco Extension VI.8, do rozwiązania w Mamutowej pozostał jeszcze jeden problem – potencjalnie najtrudniejsza droga w jaskini Stal Mielec. Przypomnijmy, że obie linie nabrały nowego wymiaru po zmianach (usunięciu sztucznych chwytów), jakie nastąpiły kilka lat wcześniej. 10 maja br. Stal Mielec, długi pasaż łączący Mechanikę Pręta Cienkiego, Czekając na Godoffa i Las Vegas (pomysł i realizacja Bogdan Rokosz, 2005), wreszcie się poddał.

Piotr Schab na "Stali Mielec" (fot. Wojtek Kozakiewicz / wojtekozakiewicz.com)

Piotr Schab na “Stali Mielec” (fot. Wojtek Kozakiewicz / wojtekozakiewicz.com)

Piotrek odczuł trudności Stali na VI.8/8+, co – jak mówi – wydaje się najbardziej logiczną opcją. Tym samym światło dzienne ujrzała nie tylko najtrudniejsza droga w jaskini, ale i w polskich skałach. Rozdział eksploracji Mamutowej został zamknięty (?), rozdział eksploracji naszej Jury trwa nadal…

No to popatrzmy na bohatera przejścia, za kamerą Wojtek Kozakiewicz:

I jeszcze specjalne podziękowania:

Na koniec chciałbym podziękować Maćkowi Oczko za pokazanie mi jaskini (okolice 2007 roku), a później pokierowanie mną w taki sposób, żebym dziś mógł “wyczyścić” Mamutową oraz Magdzie Terleckiej za to, że cały czas mogę działać na pełnych obrotach.

Więcej o przejściu już wkrótce.

Brunka
źródło: info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Brawa dla Piotrka za Stal Mielec! [1]
    Wielkie gratulacje dla Piotrka za pokonanie "Stali Mielec". To nominalnie…

    14-05-2016
    Sprocket