31 maja 2016 09:32

Piotrek Czarnecki rozwiązuje stary projekt na Łabajowej

Przybywa nowych dróg pod Krakowem, choć ostatnie przejście to realizacja projektu, który na pierwszego pogromcę musiał czekać ponad 20 lat. Projekt padł w końcu łupem Piotra Czarneckiego. Miejsce akcji Łabajowa w Dolinie Będkowskiej, a tam powstaje Dynamika Skręcika VI.6.

Piotrek Czarnecki (fot. Jacek Matuszek / climb.pl)

Piotrek Czarnecki (fot. Jacek Matuszek / climb.pl)

Linię (robocza nazwa Samoloty odrzutowe i baseny kąpielowe), biegnącą środkiem głównej ściany, wymyślili grubo ponad 20 lat temu Piotr Turkot i Grzesiek Hajny (projekt nr 28, str. 107 w przewodniku „Jura Południowa”) . W 2002 roku Piotrek Drobot poprowadził drogę do okapu, w ten sposób powstała Pomarańczowa alternatywa VI.2+, jednak sam okap – mimo prób wielu z czołówki – nadal pozostawał bez „zdobywcy”.

Dodane trudności w okapie to tak naprawdę niewiele przechwytów, ale za to bardzo trudnych. W komentarzy na 8a.nu Piotrek pisze:

3 ruchy i bania. Nie wiem ile to może mieć, chyba VI.6. Do weryfikacji oczywiście zapraszam!

Na filmie autor na Dynamice:

Topo Łabajowej w Dolinie Będkowskiej znajdziecie w przewodniku „Jura Południowa” G. Rettingera (str. 106-107). Przewodnik jest dostępny w księgarni wspinanie.pl.

***

Ile jeszcze tak trudnych otwartych projektów zostało pod Krakowem? Przynajmniej kilka. Choćby ten na Chochołowych w Ostańcach Jerzmanowickich o roboczej nazwie Pitkogram. Linia biegnie na lewo od Mezzotinty (rysa Mezzotinty stanowi w założeniu naturalny ogranicznik dla Pitkogramu). Linia jest zaznaczona jako projekt nr 4 na str. 48 w “Jurze Południowej”.

Jest też coś dla koneserów – mianowicie Rower, stara hakówka z 1968 roku, na Zadniej Wroniej Baszcie w Dolinie Kobylańskiej (projekt nr 7, str. 192 w “Jurze Południowej”). Również w Kobylanach znajdziemy wciąż niezrobione dwie linie na Sępiej Baszcie (nr 8 i 9, str. 186) oraz na Pieninkach (nr 19 i 20, str. 197). Wreszcie Turnia z Krokiem, a tam droga Krzyk Murzyna VI.5(?), na której łańcuch został przesunięty do topu (oryginalnie strzelało się do ringa zjazdowego) oraz prostowanie od dołu Złotych ringów VI.3+ (projekt nr 10, str. 214).

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum