12 maja 2016 12:44

Andrzej Bargiel wyruszy po tytuł Śnieżnej Pantery! Oczywiście w swoim stylu

Andrzej Bargiel chce w tym roku zdobyć Śnieżną Panterę, tytuł przyznawany za zdobycie 5 siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR. Nowy skialpinistyczny projekt zakopiańczyka wspiera stacja CANAL+ DISCOVERY.

Andrzej Bargiel to trzykrotny mistrz Polski w skialpinizmie, trzeci w klasyfikacji generalnej pucharu świata. W 2010 roku pobił rekord świata w biegu na Elbrus, który do tej pory nie został poprawiony. W 2013 roku został pierwszym Polakiem, który bez odpinania nart zjechał ze szczytu ośmiotysięcznika do jego podstawy (Shishapangma Central).

Rok później ustanowił dwa rekordy na Manaslu (w rekordowym czasie – 14 godzin i 5 minut wszedł na szczyt, a całą trasę z bazy na szczyt i ze szczytu do bazy pokonał w 21 godzin i 14 minut). W ubiegłym roku dokonał jako pierwszy na świecie zjazdu na nartach z Broad Peaku.

Andrzej Bargiel

Andrzej Bargiel

Kolejny cel zakopiańczyka to zdobycie tytułu Śnieżnej Pantery, na który składa się pięć siedmiotysięczników leżących na terenie Kirgistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu. Są to Chan Tengri (7010 m), Pik Pobiedy (7439 m), Pik Korżeniewskiej (7105 m), Pik Kommunizma (7495 m), Pik Lenina (7134 m).

Jak przystało na Andrzeja, plan zakłada zdobycie wszystkich pięciu szczytów w rekordowym czasie i oczywiście zjazd z nich na nartach. Wyzwanie jest spore, ponieważ do pobicia jest rekord z 1999 roku ustanowiony przez Denisa Urubko i Andrieja Mołotowa, którzy weszli na te pięć szczytów w 42 dni. Dodatkowo, jak czytamy na oficjalnej stronie, z dwóch szczytów (Piku Pobiedy i Chan Tengri) do tej pory nikt nie zjechał na nartach.

Partnerem ambitnego przedsięwzięcia jest kanał CANAL+ DISCOVERY, która rozpoczęła nadawanie 11 maja 2015 roku. Stacja jest dokumentalnym kanałem premium, powstałym we współpracy Canal+ i Discovery Network. Kanał mogą oglądać abonenci platformy nc+ oraz sieci kablowych, w tym m.in. UPC i Multimedia.

Stacja uruchomiła specjalną stronę internetową andrzejbargiel.canalplus.pl, na której dostępne są szczegółowe informacje dotyczące wyprawy, pojawią się tam również zdjęcia i filmy.

Z przedsięwzięcia ma powstać osiem godzinnych odcinków pt. „Andrzej Bargiel – Śnieżna Pantera”. Emisja ma nastąpić jesienią br.

Śnieżna Pantera po polsku

Pierwszą Polką a zarazem pierwszym Polakiem (!) z tytułem „Śnieżnej Pantery” została w 1989 roku Amalia Kapłoniak z Krakowa, chociaż zdobyła „tylko” 4 siedmiotysięczniki ZSRR. W latach 1985 a 1989, ze względu na spór graniczny pomiędzy ZSRR a Chinami o Pik Pobiedy, do uzyskania tytułu „Śnieżnej Pantery” wystarczyło wejść na: Pik Komunizmu, Chan Tengri, Pik Lenina i Pik Korżeniewskiej.

Polskie Śnieżne Pantery z Pikiem Pobiedy:

Mysza

Źródła: WMandrzejbargiel.canalplus.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum