7 maja 2016 11:58

67 ofiar lawin sezonu w Alpach. W Tatrach w lawinach zginęły 2 osoby

W sezonie zimowym 2015/2016 w wypadkach lawinowych w Alpach zginęło 67 osób, w Tatrach odnotowano 2 śmiertelne ofiary, w których zginęło dwóch Polaków.

Lawiny, to jedno z poważniejszych zagrożeń związanych z zimową górską aktywnością. Dodatkowo jest to zagrożenie, które bywa nieprzewidywalne także dla bardzo doświadczonych.

Lawinisko w Dolinie Rumanowej (fot. hzs.sk)

Lawinisko w Dolinie Rumanowej (fot. hzs.sk)

Pierwszy tragiczny lawinowy wypadek w sezonie 2015/2016 miał miejsce 3 grudnia. W lawinie w Dolinie Rumanowej zginął Józef Michalec, Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia i Przewodnik Tatrzański, Przewodnik Wysokogórski IVBV.

By zrozumieć zdradliwy i właśnie nieprzewidywalny charakter lawin warto zacytować słowa Hansa Kammerlandera, słynnego himalaisty i przewodnika, jakie powiedział tuż po najbardziej tragicznym wydarzeniu tego sezonu w Alpach, czyli wypadku lawinowym na Schneebiger Nock (3358m, Ahrntal, Włochy), w którym zginęło 6 osób:

Lawina na Schneebiger Nock była tragicznym zdarzeniem. Nie dało się jej przewidzieć. Nie miałbym żadnych wątpliwości, by poprowadzić tam tego dnia swoich klientów. Tylko szczęściu zawdzięczam, że nie było mnie tam wczoraj. Warunki i raporty lawinowe nie zapowiadały niczego w tym rodzaju.

Skalę i przyczynę pod lawiny na Schneebiger Nock pokazuje poniższy film:

Kolejny śmiertelny w Tatrach miał miejsce 21 lutego. Polski snowboardzista został porwany przez lawinę schodzącą z Łomnicy. Słowackie służby odnalazły zasypanego dopiero o 2 nad ranem. Snowboardzista wyruszył w góry sam, akcja została uruchomiona popołudniu, gdy przestał odbierać telefon komórkowy.

Schemat lawiny, która porwała polskiego snowboardzistę (fot. hzs.sk)

Schemat lawiny, która porwała polskiego snowboardzistę (fot. hzs.sk)

Lawinisko pod Łomnicą (fot. hzs.sk)

Lawinisko pod Łomnicą (fot. hzs.sk)

Oczywiście tej zimy w Tatrach miały miejsce także inne wypadki lawinowe (po Słowackiej stronie jeszcze 4, po polskiej 1), szczęśliwie już bez ofiar śmiertelnych.

Skala gór oraz liczba osób oprawiających w nich zimowe sporty sprawiła, że liczba ofiar lawin w Alpach osiągnęła w tym sezonie 67. Fatalna seria rozpoczęła się na początku roku, gdy Alpy nawiedziły pierwsze, większe opady śniegu. Według portalu wepowder.fr wsród ofiar było:

  • 43 skitourowców,
  • 14 freeriderów,
  • 10 alpinistów.

Wszystkich planujących zimowe górskie wycieczki, wspinaczki lub zjazdy pozatrasowe zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami (BHP wspinania – uwaga lawina!), ale przede wszystkim do zdobycia wiedzy praktycznej na kursie lawinowym.

Mysza

Źródła: wepowder.fr, TOPR, HZS
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum