28 kwietnia 2016 16:01

Sprostowanie Mateusza Paradowskiego do Oświadczenia Polskiego Związku Alpinizmu

W związku z nieprawdziwymi informacjami zawartymi w wiadomości prasowej z dnia 11 kwietnia br. pt. „Oświadczenie PZA w sprawie informacji publikowanych na stronach Fundacji Wspinka”, pragnę sprostować:

Błędne jest twierdzenie, jakoby w serwisie wspinka.org prowadzonej przez Fundację WSPINKA, pojawiały się treści pomawiające przedstawicieli Polskiego Związku Alpinizmu. Zarówno kwestia naruszenia praw autorskich przez autora oraz wydawcę „Przewodnika dla wspinaczy”, w związku z realizacją przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego projektu LIFE+ „Ochrona cennych przyrodniczo siedlisk nieleśnych, charakterystycznych dla obszaru Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd”, jak również udział w tym projekcie przedstawicieli PZA zostały jednoznacznie udokumentowane i opisane przez redakcję wspinka.org.  Z zestawienia przedstawionych faktów w żaden sposób nie wynika, aby ktoś z PZA naruszył prawo autorskie i tym samym oskarżenia Zarządu PZA kierowane pod adresem WSPINKI o pomówienie jest całkowicie bezpodstawne. Równocześnie brak jest jakichkolwiek doniesień prasowych aby Polski Związek Alpinizmu podjął działania mające na celu ochronę bezprawnie wykorzystanej nazwy Związku przez Jacka Trzemżalskiego oraz Wojciecha Janeckiego.

W ramach realizacji projektu „Ochrona cennych przyrodniczo siedlisk nieleśnych, charakterystycznych dla obszaru Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd”, Jacek Trzemżalski wykonywał różne zlecone prace. W celu uzyskania tych zleceń przedstawiał ZPKWŚ dokumenty potwierdzające jego wieloletnią działalność w strukturach PZA oraz posiadanie uprawnień wydawanych przez PZA, co było wymagane w dokumentacji konkursowej.

Odnosząc się do informacji dotyczącej upoważnienia Włodzimierza Porębskiego przez Zarząd PZA do reprezentowania Związku w ramach Komitetu Sterującego ww. projektu, chcę uściślić, iż z otrzymanych od ZPKWŚ dokumentów wynika, że Pan Włodzimierz zgłosił swoją osobę samodzielnie (w piśmie L. dz. PZA – 1/8/WP/2012), działając jako pełnomocnik PZA. Fundacja WSPINKA zwróciła się do PZA o przesłanie pełnomocnictw pana Porębskiego. Dotychczas nie otrzymaliśmy takich dokumentów (pomimo ciążącego na Polskim Związku Alpinizmu obowiązku w tym zakresie). Tym samym nie dysponujemy dokumentami mogącymi potwierdzić faktyczny zakres reprezentacji Zarządu PZA przez Włodzimierza Porębskiego.

W swoim oświadczeniu Zarząd PZA podał informację o przesłaniu oficjalnego pisma do ZPKWŚ z sugestią zmian warunków przetargu na wykonanie „Przewodnika dla wspinaczy”. Jednakże brak jest potwierdzenia ze strony ZPKWŚ o otrzymaniu takowego pisma. Fundacja WSPINKA zwróciła się do tej instytucji o przesłanie kopii całości korespondencji pomiędzy PZA a ZPKWŚ w okresie 01.01.2010 r. do 11.05.2015 r. Wśród otrzymanych dokumentów brak jest takiego pisma, można natomiast znaleźć inny dokument posiadający identyczny znak w rejestrze pism – L.dz. 1/12/2014/WP. Warto także zauważyć, iż opublikowany w serwisie wspinanie.pl  dokument nie posiada jakiegokolwiek potwierdzenia wpłynięcia (doręczenia) do ZPKWŚ.

Na zakończenie pragnę sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące wniosków o udostępnienie informacji publicznej, jakie zostały skierowane do Polskiego Związku Alpinizmu. W ramach programu „obywatelska WSPINKA” do PZA zostało na przestrzeni ponad roku skierowanych 20 wniosków zawierających 55 pytań. Prawidłowo rozpatrzone zostały tylko 3 wnioski zawierające 9 pytań. W przypadku jednego wniosku przedstawiciele Zarządu PZA (Janusz Onyszkiewicz oraz Marek Wierzbowski) wydali decyzję odmawiającą udostępnienia informacji oraz nie rozpatrzyli w terminie odwołania od wydanej decyzji co spowodowało skierowanie do Prezesa PZA Janusza Onyszkiewicza wezwania do usunięcia naruszenia prawa. W przypadku 6 wniosków skierowane zostały do WSA w Warszawie skargi na bezczynność PZA i obecnie toczą się postępowania sądowo-administracyjne. Do dwóch z tych spraw przystąpiła jako strona  Sieć Obywatelska Watchdog Polska, które to stowarzyszenie pomaga Fundacji WSPINKA w prowadzeniu działań strażniczych.

Całkowicie nieprawdziwe są podawane informacje, jakoby powyższe działania mały na celu sparaliżowanie działalności jakichś instytucji w tym PZA. W efekcie prowadzonych działań strażniczych skierowane zostały zapytania do kilkunastu instytucji. Uzyskane informacje wraz ze wszystkimi dokumentami są sukcesywnie podawane do publicznej wiadomości za pośrednictwem serwisu wspinka.org. Głównym celem prowadzonych działań strażniczych jest kontrola prawidłowości wydatkowania środków publicznych oraz zwiększenie przejrzystości działalności instytucji publicznych w tym Polskiego Związku Alpinizmu.

Z posiadanych obecnie dokumentów wynika, że w niektórych sytuacjach mogło dochodzić do nieprawidłowości. Jako przykład chciałbym wskazać sprawę finansowania prac ekiperskich na skale Barwinek. Z dokumentów uzyskanych od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Związku Gmin Jurajskich, Polskiego Związku Alpinizmu oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego wynika, że w latach 2013-2014 na skale tej były trzykrotnie finansowane takie same lub bardzo zbliżone prace, które wykonywali działacze i ekiperzy PZA: Piotr Drobot (2013 – kurs ekiperski PZA oraz 2014 – projekt „Bezpieczna Jura” ZGJ) oraz Jacek Trzemżalski (projekt LIFE+).

Innym przykładem może być sprawa umowy o dzieło jaką zawarła Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki z panem Włodzimierzem Porębskim, w ramach której miał on m. in. zainstalować stałe punkty asekuracyjne na drogach skalnych w Dolinie Kobylańskiej. Do dnia dzisiejszego nie udało się uzyskać jakiegokolwiek potwierdzenia wykonania tych prac przez przyjmującego zamówienie, a równocześnie z łatwością można znaleźć informacje o przeprowadzanym w zbliżonym terminie przez Polski Związek Alpinizmu  kursie ekiperskim w Dolinie Kobylańskiej.

Podane przykłady jednoznacznie pokazują, czemu służą w rzeczywistości prowadzone przez Fundację WSPINKA działania strażnicze.

Mateusz Paradowski
Redaktor naczelny serwisu wspinka.org




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Faksymile? [2]
    Oprócz wytkniętego w tekście nadania pismu tego samego numeru zastanawia…

    29-04-2016
    piotrek