6 kwietnia 2016 10:32

“Przewodnik dla wspinaczy” w prokuraturze

Jak informuje strona Fundacji Wspinka – wspinka.org – w ubiegłym tygodniu Mateusz Paradowski złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez autora “Przewodnika dla wspinaczy” jak również jego wydawcy. Pozycja ta wydana w 2015 roku była finansowana ze środków publicznych.

"Przewodnik dla wspinaczy", 2015

“Przewodnik dla wspinaczy”, 2015

Autorem i producentem “Przewodnika dla wspinaczy” jest Wojciech Janecki właściciel firmy Agencja Reklamowo-Wydawnicza Studio B&W z Sosnowca. Wydawnictwo zostało sfinansowane ze środków publicznych (60 tys. złotych) w ramach dużego projektu pn. “Ochrona cennych przyrodniczo siedlisk nieleśnych, charakterystycznych dla obszaru Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd”.

Plagiat skałoplanu Skały Miłości pochodzącego z serwisu wspinka.org

Plagiat skałoplanu Skały Miłości pochodzącego z serwisu wspinka.org

Przewodnik, który zawiera liczne błędy (zaraz po publikacji informowali o nich czytelnicy wspinanie.pl na forum), według Mateusza Paradowskiego narusza w bardzo dużym stopniu prawa autorskie:

Zakres naruszenie prawa jest bardzo szeroki i dotyczy: przywłaszczenia autorstwa, bezprawnego zwielokrotnienia cudzych utworów, naruszenia cudzego prawa autorskiego (w zakresie nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania) w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, rozpowszechniania bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom cudzego utworu w wersji oryginalnej oraz w postaci opracowania.

Poszkodowanymi mają być Fundacja Wspinka, Portal Górski oraz Paweł Haciski (autor przewodnika “Jura 1”). Według Paradowskiego mają oni także dochodzić odszkodowań na drodze cywilnej.

Mysza
Źródło: wspinka.org
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Przewodnik dla wspinaczy Wojciecha Janeckiego [12]
    Nie jestem "specjalistą", wartość estetyczną i merytoryczną oceńcie sami ...…

    6-04-2016
    Troskliwy_Miś