22 kwietnia 2016 10:29

Nowa wysokość Mount Chimborazo „najwyższego” szczytu na Ziemi!

Ciągle jest szansa, że oblegany Mount Everest może odrobinę odpocznie… Naukowcy z Francji i Ekwadoru postanowili zmierzyć dokładną wysokość szczytu najbardziej oddalonego od środka Ziemi. Mount Chimborazo zmalał o kilka metrów, ale nadal jeżeli chcemy znaleźć się na Ziemi w punkcie położonym najbliżej Słońca*, musimy wspiąć się właśnie na ten wygasły wulkan w Ekwadorze!

Mount Chimborazo (fot. David Torres Costales)

Mount Chimborazo (fot. David Torres Costales)

Południowoamerykański szczyt ma wysokość 6263,47 m (poprzednia wysokość 6268 m), czyli jest ponad 2 km niższy niż Mount Everestu. Jednak Mount Chimborazo jest położony bliżej równika, co sprawia, że jego wierzchołek jest bardziej oddalony od środka Ziemi niż Everest. Różnica ta wynosi ok. 1,8 km na korzyść wygasłego stratowulkanu. Dokładność najnowszych pomiarów wynosi 10 cm.

Nowe wyniki pomiarów Mount Chimborazo dość szeroko obiegły świat i być może miłośnicy „naj” częściej będą kierować swój wzrok właśnie na ten szczyt. Wszak by znaleźć się najbliżej Słońca trzeba wspiąć się właśnie tam…

Mniejsza wysokość nad poziomem morza sprawia, że Mount Chimborazo jest zdecydowanie łatwiejszy do zdobycia, choć wymaga jednak nadal sporego wysiłku i może być niebezpieczny. W ubiegłym roku odnaleziono ciała dwóch Francuzów, którzy zginęli tam pod lawiną w 1994 roku.

Dodatkowym wskazaniem przemawiającym za wybraniem Ekwadoru mogą być też koszty – Mount Everest ok. 80 tys $, Mount Chimborazo ok. 1300 $. Niestety, tych których finansowo stać na Everest od Chimborazo może odstraszać tabloidowa nazwa góry – „Everest dla ubogich”.

Mysza

Źródła:  theguardian.com, Oliver Dangles

*najlepiej będzie, gdy dodatkowo za dzień wejścia na szczyt wybierzemy 2 stycznia, kiedy Ziemia jest najbliżej Słońca ;)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Bliżej słońca [3]
    A propos zdobywania szczytów, by być bliżej słońca - chciałbym…

    22-04-2016
    McAron