11 kwietnia 2016 09:37

„K2. Dotknąć nieba” zdobywa Grand Prix na Hory a mesto

Wygląda na to, że dokument Elizy Kubarskiej stał się najbardziej nagradzanym polskim filmem górskim ostatnich lat. „K2. Dotknąć nieba” zdobył kolejne Grand Prix, tym razem na 17.  festiwalu Hory a mesto w Bratysławie.

Publiczność festiwalu Hory a mesto

Publiczność festiwalu Hory a mesto

W filmie „K2. Dotknąć nieba” Eliza zabrała na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie zmierzyli się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji oraz o to, co w życiu ważne. Więcej o filmie przeczytacie tutaj.

Film spotkał się z bardzo dobrym odbiorem międzynarodowej publiczności i jurorów zagranicznych festiwali. Dokument ten uznano za najlepszy długometrażowy film na górskich festiwalach w Banff, Kendal, VancouverDMFF w Dani a teraz na Hory a Mesto w Bratysławie. W uzasadnieniu przyznania Grand Prix czytamy:

Emocjonalna opowieść, która porusza złożony temat wewnętrznego rozdarcia każdego wspinacza. Jego dylemat pomiędzy miłością do rodziny a pasją do gór. Jednocześnie pokazuje dalekosiężne skutki podjętych decyzji.

Eliza Kubarska, rocznik 1978, pochodzi z Łodzi. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Szkoły Wajdy, rzeźbiarką i wspinaczem. Poważną przygodę z filmem rozpoczęła od dokumentu „Co się wydarzyło na wyspie Pam” (2010) opowiadającego historię jej własnej wyprawy wspinaczkowej na Grenlandię. Swój kolejny film „Badjao. Duchy z morza” (2014) poświęciła społeczności nomadów morza zamieszkującej tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją.

Mysza

Źródło: Hory a mesto
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum