6 kwietnia 2016 08:50

Iban Larrión na słynnej Iñi Ameriketan (9a+)

Bask Iban Larrión powtórzył Iñi Ameriketan 9a+ (oryginalnie 9a) w grocie Baltzola, robiąc dopiero trzecie powtórzenie drogi. Iban Larrión to bardzo dobry wspinacz. Niedawno rozwiązał także w rejonie Baltzola problem Mikelon 8B+/ C. Jednak wokół Iñi Ameriketan chodził przez kilka lat. Pierwszy raz spróbował przechwytów jeszcze w 2010 roku.

Iban Larrión na "Iñi Ameriketan" 9a+ (fot. Estibaliz Díaz)

Iban Larrión na “Iñi Ameriketan” 9a+ (fot. Estibaliz Díaz)

Iñi Ameriketan to ważna droga dla hiszpańskiego wspinania. Horyzontalną linię, biegnącą równolegle do głośnej White Zombie, obił dawno temu w 1995 roku Iñigo Basterra, a poprowadził w 2002 Rikar Otegui. Otegui zaproponował trudności 9a, była to zresztą dla niego pierwsza tak wymagająca droga, trzy lata wcześniej przeszedł w grocie Tas Tas 8c+/9a.

Otegui mówił wówczas:

Jak  mam w zwyczaju, z pewną ostrożnością stwierdzam, że może być dobrą „dziewiątką a”, jednak jak zawsze, autorzy kolejnych powtórzeń potwierdzą lub nie zaproponowaną wycenę.

Więcej o historii powstawania Iñi Ameriketan przeczytacie tutaj.

Iban Larrión na "Iñi Ameriketan" 9a+ (fot. Estibaliz Díaz)

Iban Larrión na “Iñi Ameriketan” 9a+ (fot. Estibaliz Díaz)

Dość szybko, bo rok po pierwszym przejściu, w sezonie 2003 wycenę potwierdził Patxi Usobiaga. Ale na następnego pogromcę droga musiała poczekać aż do 2014 roku, kiedy w rejonie pojawił się Adam Ondra. I co ciekawe, Czech uznał, że przechwyty na Iñi Ameriketan zasługują na więcej (nawet jeśli pokonać ją patentami łatwiejszymi od tych, których używali Otegui i Usobiaga). Wspominał, że jest trudniejsza niż Il Domani 9a, którą notabene pokonał onsajtem. Stanęło na 9a+.

Brunka
źródło: www.desnivel.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum