Get Vertical Day – wyjątkowe spotkanie z Rafałem Moucką i Łukaszem Dudkiem

20 kwietnia przed sklepem stacjonarnym 8a.pl w Gliwicach odbyła się pierwsza letnia odsłona SALEWA Get Vertical Day. Marka raz na sezon w ramach kampanii Get Vertical organizuje imprezę mającą na celu przeniesienie gości w świat wspinaczkowych wyzwań z nutą włoskiej tradycji w tle. Na sezon wiosna-lato 2016 SALEWA połączyła siły z 8a.pl, by nadać wydarzeniu prawdziwie wyjątkową oprawę.

Get Vertical Day (fot. Łukasz Nowak Studio w Browarze)

Get Vertical Day (fot. Łukasz Nowak / Studio w Browarze)

Po pierwsze – prelegenci

Nie da się ukryć, że najważniejszym składnikiem przepisu na taki wieczór są prelegenci. Śmiało można też napisać, że Ci zaproszeni na gliwicką imprezę stworzyli niezwykły duet. Motywem przewodnim wieczoru były bowiem cztery legendarne drogi Rafała Moucki, powstałe w latach 2001-2004. Autor w atmosferze kontrowersji mieszanych z podziwem zaproponował dla Pandemonium odważną wycenę VI.8, konfrontując polskie środowisko wspinaczkowe z poziomem trudności, jaki zdawał się być wtedy wręcz nieosiągalny. Realizacje Rafała, ochrzczone później mianem “Wielkiej Czwórki”, przez lata budziły skrajne emocje, urastając z upływem lat do rangi mitów czekających nie tylko na kolejnych pogromców, ale też weryfikację swojego statusu.

Najjaśniejsze gwiazdy wieczoru - Łukasz Dudek i Rafael Moucka. Dyskusję prowadził Piotr Turkot z portalu wspinanie.pl (po prawej) (fot. Łukasz Nowak Studio w Browarze)

Najjaśniejsze gwiazdy wieczoru – Łukasz Dudek i Rafael Moucka (w środku). Dyskusję prowadził Piotr Turkot z portalu wspinanie.pl (po prawej) (fot. Łukasz Nowak / Studio w Browarze)

Dopiero po dziesięciu latach na drogach znów dało się zauważyć ślady magnezji – na spotkanie z legendą wyruszył m.in. Łukasz Dudek (SALEWA Team). Będąc jednym z najlepszych i najbardziej wszechstronnych wspinaczy w Polsce, nie kazał czekać długo na efekty swojej pracy: w 2012 jako pierwszy uporał się bowiem ze Snem Astralnym i Mental Terror, by w 2014 roku przenieść się na Podzamcze i wpiąć do łańcucha zarówno Pandemonium, jak i Arachnofobii. Tym samym Łukasz stał się pierwszym – i jak do tej pory jedynym – wspinaczem, któremu udało się skompletować jurajską “tetralogię” Rafała [w tym miejscu warto przypomnieć, że Arachnofobię jako pierwszy zapisał na swoje konto Michał Jagielski – przyp. red.].

Get Vertical Day (fot. Łukasz Nowak Studio w Browarze)

Get Vertical Day (fot. Łukasz Nowak / Studio w Browarze)

Nie trzeba dodawać, że pierwsze oficjalne spotkanie obu Panów od czasu zamknięcia przez Łukasza rozdziału “Wielkiej Czwórki” stanowiło wyjątkową okazję do konfrontacji wrażeń, spostrzeżeń oraz emocji, które towarzyszyły im podczas prac nad drogami. I tak też się stało – Rafał i Łukasz nie zawiedli, uchylając przed widownią rąbka tajemnicy i wprowadzając ją w świat wspinaczkowych niuansów.

Get Vertical Day (fot. Łukasz Nowak / Studio w Browarze)

Get Vertical Day (fot. Łukasz Nowak / Studio w Browarze)

Warto zaznaczyć, że dyskusja na pewno nie byłaby aż tak ciekawa, gdyby nie jej moderator – Piotr Turkot, wydawca portalu wspinanie.pl, które objęło główny patronat medialny nad imprezą. Piotr celnie dobierał pytania, by w jak najlepszy sposób przybliżyć zgromadzonym zarówno sportowy, jak i społeczny wymiar wyzwania, jakie postawili przed sobą Rafał i Łukasz.

Na koniec pokaz filmu "Obsesja" autorstwa Wojtka Kozakiewicza i Jacka Matuszka (fot. Łukasz Nowak Studio w Browarze)

Na koniec pokaz filmu “Obsesja” autorstwa Wojtka Kozakiewicza i Jacka Matuszka (fot. Łukasz Nowak / Studio w Browarze)

Dyskusję zwieńczył pokaz filmu autorstwa Wojtka Kozakiewicza i Jacka Matuszka o projekcie iście współczesnym, czyli obsesji Łukasza na punkcie pewnego ekstremalnego pasażu w Kusiętach, który po wielu miesiącach walki w końcu udało mu się przejść w listopadzie ubiegłego roku. Boulder o sugestywnej nazwie Obsesja otrzymał wycenę 8C, co uczyniło go prawdopodobnie najtrudniejszym problemem w kraju, do tej pory czekającym zresztą na kolejne powtórzenia…

Po drugie – Południowy Tyrol na wyciągnięcie ręki, najlepiej razem z BMW

Drugim założeniem Get Vertical Day jest zawsze przybliżenie gościom klimatu Tyrolu Południowego i okolic, o co dba stały partner kampanii na poziomie międzynarodowym, czyli region Trentino. W  Gliwicach można było skosztować m.in. tradycyjnego pysznego sera, lokalnego rzemieślniczego piwa i Prosecco oraz zasięgnąć praktycznych informacji o tej jakże ciekawej części Europy.

Małe co nieco od Trentino (fot. Łukasz Nowak Studio w Browarze)

Małe co nieco od Trentino (fot. Łukasz Nowak / Studio w Browarze)

O namiastkę tamtejszego klimatu postarała się również pogoda, która zaserwowała iście górskie temperatury, całe szczęście oszczędzając deszczu. Dla rozgrzania można było za to wskoczyć do nowych modeli BMW z linii X i odbyć długą jazdę testową z przesympatycznymi przedstawicielami salonu Gazda.

Get Vertical Day (fot. Łukasz Nowak Studio w Browarze)

Get Vertical Day (fot. Łukasz Nowak / Studio w Browarze)

Get Vertical Day (fot. Łukasz Nowak Studio w Browarze)

Get Vertical Day (fot. Łukasz Nowak / Studio w Browarze)

Get Vertical Day (fot. Łukasz Nowak Studio w Browarze)

BMW – partner kampanii i imprezy (fot. Łukasz Nowak / Studio w Browarze)

BMW - partner kampanii i imprezy (fot. Łukasz Nowak Studio w Browarze)

BMW – partner kampanii i imprezy (fot. Łukasz Nowak / Studio w Browarze)

Po trzecie – nagrody

W końcu, obecność na imprezie równała się szansie zdobycia atrakcyjnych nagród od SALEWA i Polartec – albo poprzez spróbowanie szczęścia w grze online na getvertical.salewa.com albo w loterii na zakończenie prelekcji. Na rozgrzewkę posypało się 50 rękawic od Polartec, dziewięć przyrządów asekuracyjnych Ergo Belay, plecak Apex 22 oraz super lekki kask Vayu.

Deszcz... nagród (fot. Łukasz Nowak_Studio w Browarze)

Deszcz… nagród (fot. Łukasz Nowak / Studio w Browarze)

Szczęśliwcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że wszystko będzie Wam długo i dobrze służyć! Jeżeli jeszcze nie przekonaliśmy Was, dlaczego Get Vertical Day to impreza obowiązkowa, to zapraszamy do relacji foto-video – mamy nadzieję , że następnym razem również będziecie z nami!

Monika Młodecka (Salewa)

***

Relację spisaną przez 8a.pl znajdziecie tutaj.

“Surowy” zapis wideo spotkania:

Obszerny wywiad “Zawsze myślałem, że coś naprawdę trudnego jeszcze przede mną” – czyli podróż do przeszłości z Rafałem Moucką” znajdziecie tutaj.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum