8 kwietnia 2016 12:07

David Lama, Hansjörg Auer i Alex Blümel wyruszają na Annapurnę III

Doborowy team w składzie David Lama, Hansjörg Auer i Alex Blümel wyruszają na południowo-wschodnią grań Annapurny III (7555 m), to jeden z wielkich alpinistycznych celów XXI wieku.

Annapurna III, warianty przejścia

Annapurna III, warianty przejścia

W 2003 roku Sean Easton w inspirującym artykule “Unclimbed” (Alpinist nr 4) wpisał tę grań Annapurny III jako jeden z 9 wielkich alpinistycznych celów XXI wieku. Przez 13 lat od ukazania się artykułu część ze wskazanych przez Eastona wspinaczek zostało pokonanych (np. Trawers masywu Cerro Torre), jednak nie grańAnnapurny III. Ponad 2300 m wysokości, trudności techniczne i te związane z dostaniem się pod samą górę sprawiły, że pomimo podjęcia pierwszej próby przejścia go już w 1980 roku nadal pozostaje niezdobyty.

David Lama, Alex Blümel i Hansjörg Auer oraz ich cel - Annapurna III

David Lama, Alex Blümel i Hansjörg Auer oraz ich cel – Annapurna III

Ostatnia próba na południowo-wschodniej grani Annapurny III została przeprowadzona w 2010 roku przez brytyjską ekspedycję (Matt Helliker, Nick Bullock i Pete Benson).

Austriackiego teamu w zasadzie nie trzeba przedstawiać. David Lama i Hansjörg Auer mają na swoim koncie liczne, najwyższej klasy dokonania wspinaczkowe w górach typu alpejskiego.

Jednak ich doświadczenie w wysokich górach, powyżej 7 tysięcy jest mniejsze. Hansjörg Auer w ubiegłym roku dokonał pierwszego wejścia południową ścianą Nilgiri South (6839 m), niestety w zejściu zginął jeden z towarzyszy wspinaczki, zaś David Lama także w ubiegłym roku podjął zaawansowaną próbę zdobycia Lunag Ri (6907 m).

Mysza

Źródło: Desnivel
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum