21 marca 2016 15:51

Wojtek Kurtyka w El País – „Teraz w moim życiu wspinanie ma sens tylko jako sposób na zbliżenie się do natury”

Wojtek Kurtyka, który dość rzadko udziela się w mediach, udzielił wywiadu „El País”, największej hiszpańskiej gazecie codziennej. Pretekstem do rozmowy jest hiszpańskie wydanie „Chińskiego maharadży”, które ukazało się na początku tego roku.

Kurtyka El Pais

„El País” jest obecnie największym dziennikiem w Hiszpanii. Jest wydawany w nakładzie ok. 400 tys. egz. (niedzielne wydanie osiąga ponad 1 mln).

Wojtek Kurtyka w wywiadzie przeprowadzonym przez Óscara Gogorza opowiada m.in. o swoich literackich inspiracjach. Tych z dzieciństwa (James O. Curwood, Jack London i Karol May), które wywołały w nim potrzebę przygody oraz tych poważniejszych (Dostojewski, Kafka, Thomas Mann, Hermann Hesse czy Somerset Maugham).

Na pytanie o zawartość wątków autobiograficznych w „Chińskim maharadży” Kurtyka odpowiada:

Powiedziałbym, że 95%. Każde zdarzenie, każdy stan psychiczny opisany w książce jest częścią mojego doświadczenia.

W rozmowie Kurtyka dzieli się także swoimi przemyśleniami na temat znaczenia lęku w alpinizmie:

Jako ludzie instynktownie musimy mierzyć się ze swoimi lękami. Jeśli im się poddamy, czujemy się upokorzeni. Nawet zwierzęta w strachu reagują agresywnie. […] Jestem przekonany, że to właśnie konieczność zmierzenia się z moim własnym strachem, w połączeniu z uwielbieniem dla gór jest tym, co pchnęło mnie do poszukiwania piękna i tajemnicy na wielu ścianach i graniach. Jeśli coś kocham, czy nie byłoby to niegodne ulegać bojaźni, która oddziela mnie od lśniącego obiektu mojego pożądania? Taka jest moja alpinistyczna geneza.

Dość obszerny wywiad kończy pytanie o to, jakie dziś dla Kurtki znaczenie mają góry:

Są skarbem i tajemnicą, częścią natury, a nie wyzwaniem sportowym. […] Nigdzie indziej nie czuję się tak blisko rzeczywistości. Tu światło i przestrzeń ożywają i stają się namacalnymi elementami wszechświata. […] Teraz w moim życiu wspinanie ma sens tylko jako sposób na zbliżenie się do natury.

Cały wywiad znajdziecie na stronach „El País”.

„Chiński maharadża” Wojtka Kurtyki spotkał się z bardzo dobrym odzewem rodzimego środowiska wspinaczkowego. Jej nicią jest historia przygotowań do przejścia bez asekuracji drogi Chiński maharadża (Dolina Bolechowicka). Książka jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.

Koniecznie trzeba dodać, że Wojtek Kurtyka już w kwietniu odbierze prestiżowe wyróżnienie Piolet d’Or Carrière, nagrodę przyznawaną za całokształt dokonań w górach. Sylwetkę tego wybitnego alpinisty naszkicował Janusz Kurczab w artykule: Ponad zdobywanie wysokich szczytów stawia wejścia na trudne szczyty…

Mysza




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum