18 marca 2016 11:42

Wiosna w Himalajach – jak rysują się plany?

W poprzednim roku suma wszystkich wejść na szczyty ośmiotysięczne nie przekroczyła piętnastu, co w dobie komercyjnych wypraw jest liczbą nieprzeciętnie niską. Nikomu nie udało się postawić stopy ani na szczycie Mount Everest ani na K2.

Simone Moro i Ueli Steck w bazie pod Everestem

Simone Moro i Ueli Steck w bazie pod Everestem

Zgoła inaczej rozpoczął się bieżący rok. Zimowe wejście na Nanga Parbat, która ze względu na zagrożenie terrorystyczne oraz nieudane próby zimowe z lat wcześniejszych, pozostawała niezdobyta od 2012 roku, rozpoczęło symbolicznie ostatni etap zimowej eksploracji gór najwyższych. Zanim jednak Simone Moro i spółka znaleźli się z powrotem w swoich domach, chętni do zdobycia wiosną Annapurny skierowali swoje kroki w stronę Nepalu.

Zarówno tam, jak i na innych ośmiotysięcznikach, sporą część działalności stanowić będą próby dokończenia tego, co rok temu przerwało tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi.

***

Shisha Pangma (8013 m)

Zdecydowanie najciekawszym akcentem będzie próba wytyczenia nowej drogi na południowej, dwukilometrowej ścianie tybetańskiego giganta. Doborowy duet Ueli Steck i David Göttler już pod koniec marca zamierza rozpocząć wyprawę. Przypomnijmy, że do Stecka należy rekord szybkości na ten szczyt; w 2011 roku wszedł na niego w czasie 10,5h.

Projekt drogi Stecka i Gottlera na Shisha Pangma (fot. altitudepakistan.blogspot.com)

Projekt drogi Stecka i Gottlera na Shisha Pangma (fot. altitudepakistan.blogspot.com)

Manaslu (8156 m)

Również na ósmym szczycie świata podjęta zostanie próba wytyczenia nowej drogi. Peter Hamor i Horia Colibășanu, tym razem w towarzystwie Michala Gabrisa zaaklimatyzują się na drodze normalnej, a następnie w stylu alpejskim zaatakują północną grań Manaslu.

Horia Colibășanu, Justin Ionescu i Peter Hamor (fot. ovidiuciutescu.com)

Horia Colibășanu, Justin Ionescu i Peter Hamor (fot. ovidiuciutescu.com)

Annapurna (8091 m)

Ze względu na szczególnie duże zagrożenie lawinowe w okolicach maja, to właśnie Annapurna jest areną pierwszych „wiosennych” działań w Himalajach. W tym roku powróci na nią Hiszpan Carlos Soria i Australijczyk Chris Burke. Z częściową aklimatyzacją – do około 6000 m – pod dziesiątym szczytem świata zjawią się Alex Gavan i Tunc Findik. Chęć zdobycia Annapurny potwierdzili też David Klein i Bojan Petrow.

Dhaulagiri (8167 m)

Juanito Oiarzabal już w 1999 roku zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Dziś 60-latek ma na koncie 23 wejścia na ośmiotysięczniki. Kolejny swój projekt sugestywnie nazwał 2x14x8000m. W tym roku punktem programu będzie między innymi Biała Góra. Po wyprawie na Annapurnę wizytę pod Dhaulagiri zapowiedział inny „old-timer” – 77-letni Carlos Soria, który walczy o dopiero pierwszą Koronę, a ostatnimi jej diamentami mają być właśnie Annapurna i Dhaulagiri.

Carlos Soria podczas wspinaczki na Kanczendzongę

Carlos Soria podczas wspinaczki na Kanczendzongę

Makalu (8463 m)

Samodzielnymi wspinaczami, którzy planują atak na piąty szczyt świata są: Sophie Lavaud, Arjum Vajpai, Ferran Lattore, Martina Bauer i Jesus Morales. Wszyscy oblegać będą drogę normalną.

Południowa ściana Makalu (fot. Kacper Tekieli)

Południowa ściana Makalu (fot. Kacper Tekieli)

Everest (8848 m)

Do bezsprzecznie najciekawszych przedsięwzięć – nie tyle z alpinistycznego co historycznego punktu widzenia – należeć będzie próba szybkościowego wejścia na najwyższy szczyt świata. Kilian Jornet spróbuje wbiec na szczyt od strony północnej, a ewentualne powodzenie z pewnością na lata odstraszy innych pretendentów do pobicia tego rekordu.

Kilian Jornet i Mathèo Jacquemod w biegu po zwycięstwo w Pierra Menta

Kilian Jornet i Mathèo Jacquemod w biegu po zwycięstwo w Pierra Menta

Innym ciekawym wydarzeniem na dachu świata może być w tym roku planowany zjazd na nartach; próbę podejmie Cory Richards wraz z Adrianem Ballingerem.

Kacper Tekieli
źródło: altitiudepakistan.blogspot.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum