12 marca 2016 20:23

W Pierra Menta zwyciężają Kilian Jornet i Mathèo Jacquemod

Dzisiaj zakończyły się zmagania w najtrudniejszych zawodach skialpinistycznych świata – słynnej Pierra Menta. W 31. edycji tych niezwykle prestiżowych zawodów zwyciężyli Kilian Jornet i Mathèo Jacquemod.

Podczas czterodniowych (juniorzy i kadeci walczą dwa dni) zmagań zawodnicy pokonali ok. 10 tys. metrów stromych, bardzo technicznych podejść zakosami oraz eksponowanymi skalno-śnieżnymi graniami i tyle samo ekstremalnie trudnych, terenowych zjazdów poprowadzonych żlebami i gęstymi lasami.

Kilian Jornet i Mathèo Jacquemod w biegu po zwycięstwo w Pierra Menta

W konkurencji seniorskiej zdecydowaną przewagę i bezapelacyjne zwycięstwo wywalczyli Kilian Jornet i Mathèo Jacquemod. Zespół ten wygrał aż 3 z 4 etapów wyścigu i zwyciężył w całych zawodach z 10-minutową przewagą nad następnym teamem. Ich łączny czas to 10:05:23.

W Pierra Menta wystartował także polski zespół. Karol Karpierz i Piotr Krygowski przybiegli na metę na 125. miejscu. Czas Polaków to 15:36:47.

Axelle Mollaret i Laetitia Roux na mecie wyścigu

Wśród pań triumfowały Axelle MollaretLaetitia Roux. Tutaj przewaga zwycięskiego zespołu nad resztą stawki była jeszcze większa. Axelle i Laetitia wybiegały czas lepszy o prawie godzinę od kolejnej pary.

Startujący w kategorii kadetów zespół Krzysiek WojciechowskiFranek Rząsa wywalczył 7. pozycję.

W zawodach wystartował również w kategorii juniorskiej Mateusz Knap z Ivanem Tanchevem (Bułgaria). Międzynarodowy team wywalczył 24. miejsce.

Mieliśmy jeszcze jeden polski akcent. W Pierra Menta biegali również Ewa Brzeska z Kacprem Sawickim. (juniorka/kadet). Ten start nie mógł być oficjalnie sklasyfikowany, w tej kategorii wiekowej nie ma klasyfikacji mieszanej.