26 marca 2016 14:51

Kurtka adidas Terrex Swift Climaheat Techrock Hoodie, czyli komfortowe asekurowanie

Zimowa kolekcja marki adidas oferuje duży zakres specjalistycznej, outdoorowej odzieży. Jednym z istotnych jej elementów jest kurtka Terrex Swift Climaheat Techrock Hoodie, którą mieliśmy okazję przetestować podczas zimowych miesięcy. Mimo iż mijająca właśnie zima nie była wyjątkowo mroźna to okazji do sprawdzenia termicznych właściwości kurtki nie brakowało.

Kurtka Swift Climaheat Techrock już w samej nazwie jasno informuje o swoich głównych cechach, czyli dostarczeniu ciepła oraz technicznym kroju. Zatem zanim zajmiemy się termiką warto rzucić okiem na budowę tej ciekawej kurtki.

Kurtka adidas Terrex Swift Climaheat Techrock w "akcji" czyli asekuracja w komfortowych warunkach (fot. wspinanie.pl)

Kurtka adidas Terrex Swift Climaheat Techrock w “akcji” czyli asekuracja w komfortowych warunkach (fot. wspinanie.pl)

Budowa i ociepliny

Swift Climheat Techrock jest kurtką hybrydową, łączącą właściwości naturalnego puchu oraz sztucznej ociepliny. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z gęsim puchem o współczynniku 800 (90% puch, 10% pióra). Warte podkreślenia jest to, że puch spełnia założenia certyfikatu RDS, czyli możemy mieć pewność, że został on pozyskany z zachowaniem wysokich standardów związanych z ochroną i godnym traktowaniem ptactwa na każdym etapie produkcji – od hodowli pisklęcia do końcowego produktu.

Jeśli chodzi o sztuczną ocieplinę to kurtka wykorzystuje autorską technologię adidasa – climaheat™, która zbudowana z wydrążonych włókien, dzięki czemu zatrzymuje więcej ciepła oraz szybciej schnie. Climaheat™ po zmoknięciu nie traci swoich termicznych właściwości.

Hybrydowość kurtki podkreśla również kolorystyka - ciemnoszary materiał zastosowano na ocieplinie Climaheat, z kolei jasnoszary ochrania strefy z naturalnym puchem (fot. wspinanie.pl)

Hybrydowość kurtki podkreśla również kolorystyka – ciemnoszary materiał zastosowano na ocieplinie climaheat™, z kolei jasnoszary ochrania strefy z naturalnym puchem (fot. wspinanie.pl)

Puch naturalny producent zastosował w komorach znajdujących się na brzuchu, piersiach i plecach. Natomiast ocieplina climaheat™ została umieszczona w rękawach i kapturze. Ten podział powiązany jest również z odpowiednim doborem materiału zewnętrznego – puch naturalny chroni Pertex® Quantum® GL, natomiast na rękawach, karku i kapturze mamy bardziej wytrzymały i odporny na wilgoć Pertex® Endurance. To rozwiązanie, które dobrze sprawdza się podczas opadów mokrego śniegu. Również podczas asekurowania w trakcie wspinaczki lodowej gdzie jesteśmy narażeni na spadające odłamki lodu, czy osuwający się śnieg.

Materiał wewnętrzny. Widoczny również elastyczny, wewnętrzny kołnierz (fot. wspinanie.pl)

Materiał wewnętrzny. Widoczny również elastyczny, wewnętrzny kołnierz (fot. wspinanie.pl)

Istotnym elementem kurtki jest materiał wewnętrzny. Dobrze współpracuje z wewnętrznymi warstwami odzieży. Jest puchoszczelny – przez kilka miesięcy użytkowania kurtki puch nie wydostawał się przez materiał (oraz przez szwy).

Krój i dopasowanie

Zaletą Swift Climaheat Techrock, którą dostrzeżemy od razu jest krój kurtki. Tak dobrze skrojonej kurtki puchowej nie miałem dawno na sobie. Kurtka nie tylko świetnie leży i dopasowuje się do ciała, ale ma jeszcze kilka zwiększających komfort użytkowania rozwiązań.

Jednym z nich jest przedłużony tył kurtki, dobrze chroniący dół pleców. Kolejnym jest krój rękawów. Trzeba przyznać, że ich konstrukcja jest bardzo dobrze przemyślana. Nie dość, że komory z ociepliną ułożone są tak aby zapewnić komfort, to jeszcze współgrają one z rękawem, zapewniając mu pełną swobodę ruchów i co ważne, w żaden sposób nie ograniczają kroju kurtki przy podnoszeniu rąk do góry.

Kurtka może pochwalić się świetnym krojem, gardy, kołnierza i kaptura (fot. wspinanie.pl)

Kurtka może pochwalić się świetnym krojem, gardy, kołnierza i kaptura (fot. wspinanie.pl)

Na szczególną uwagę zasługuje kołnierz, garda i kaptur. Tworzą one ważny element kurtki, zapewniając ochronę przed wiatrem i zimnem. Dopracowany system regulacji – ściągacze kołnierza i kaptura – powoduje, że po jego założeniu czujemy się naprawdę komfortowo. Rozmiar kaptura jest oczywiście dostosowany do kasku. Również po jego założeniu możemy dobrze dopasować rozmiar i odpowiednio ustawić gardę i kołnierz. Przy czym kaptur z małym daszkiem nie ogranicza ruchów i widoczności.

Regulacja kaptura (fot. wspinanie.pl)

Regulacja kaptura (fot. wspinanie.pl)

Kieszenie

Terrex Swift Climheat Techrock jest wyposażona w dwie tradycyjne, boczne kieszenie – zlokalizowane bliżej boku kurtki. Dodatkowo na zewnątrz mamy do dyspozycji kieszonkę napoleońską.

Napoleońska kieszonka na piersi (fot. wspinanie.pl)

Napoleońska kieszonka na piersi (fot. wspinanie.pl)

Z kolei w środku kurtka ma jedną, zapinaną na zamek kieszeń po prawej stronie oraz dwie bardzo praktyczne, siateczkowe, elastyczne kieszenie na wysokości bioder. To faktycznie dobry pomysł i świetne miejsce na przechowywanie rękawiczek, czapki i innych lżejszych przedmiotów.

Dwie, duże elastyczne kieszenie (fot. wspinanie.pl)

Dwie, duże elastyczne kieszenie (fot. wspinanie.pl)

Design

Wspomniany wyżej krój kurtki dobrze współgra z wyglądem. Nie bez znaczenia dla jego atrakcyjności są również użyte do jej wykonania nowoczesne materiały. Nieinwazyjną kolorystykę – my testowaliśmy połączenie ciemniejszych i jaśniejszych szarości – dopełniają małe ale za to jaskrawopomarańczowe wstawki (logo na rękawie, nazwa kolekcji na piersi, wykończenie kieszeni. Inna sprawa, że całe wnętrze kurtki ma pomarańczowy kolor. Te wszystkie dodatki podkreślają, że jednak mamy do czynienia z kurtką sportową.

Stonowaną kolorystykę kurtki uzupełniają delikatne, pomarańczowe dodatki (fot. wspinanie.pl)

Stonowaną kolorystykę kurtki uzupełniają delikatne, pomarańczowe dodatki (fot. wspinanie.pl)

Termika

Jednak najważniejszą cechą w kurtce puchowej są oczywiście jej właściwości termiczne. Nie da się ukryć, że wiążą się one z całkowicie subiektywnymi odczuciami i „prywatną” tolerancją organizmu na zimno. Ja generalnie szybko marznę i w zimie potrzebuję co najmniej jednej dodatkowej warstwy więcej niż moi redakcyjni koledzy :)

Najzimniejsza temperatura w jakiej udało mi się przetestować kurtkę dochodziło do minus 13 stopni Celsjusza. I muszę przyznać, że w standardowym ubraniu – bielizna termiczna, polar i kurtka – nie czułem zimna. Dłuższe postoje (do godziny) nie powodowały wyziębienia.

Kurtka Terrex Swift Climaheat Techrock Hoodie

Kurtka Terrex Swift Climaheat Techrock Hoodie

W cieplejszych warunkach kurtka sprawdziła się bez zarzutu – długotrwałe asekurowanie w temperaturach ok. minus 8 stopni nie sprawiało żadnych problemów.

Ważnym elementem Swift Climaheat Techrock jest wspomniane już wyżej połączenie dwóch rodzajów puchu – naturalnego i sztucznego. Gdy mamy do czynienia z wilgotnymi warunkami, takimi jak opad mokrego śniegu, to wtedy za komfort odpowiedzialne są najbardziej narażone na opad strefy kurtki – ramiona, kaptur, kark. Materiał wierzchni jest w stanie wytrzymać kilkadziesiąt minut takiej śnieżycy bez przemakania. Taką sytuację miałem w temperaturze tuż poniżej zera, a dodatkowo opadowi towarzyszył mocny wiatr. Kurtka bez problemu zapewniała komfort również w takich warunkach.

Dodatkowymi elementami zwiększającymi komfort użytkowania są bez wątpienia elastyczne mankiety na rękawach oraz kołnierz. Te miłe dla ciała dodatki są porządnie zaprojektowane i, zwłaszcza, w przypadku mankietów świetnie zabezpieczają wnętrze rękawów przed wiatrem oraz śniegiem.

Kompresja i waga

Waga nie od dziś odrywa kluczową rolę w ekwipunku wspinaczkowym oraz turystycznym. Wielu wspinaczy minimalizuje zabierane na wspin rzeczy, z premedytacją zakładając, że podczas asekurowania czy też postojów zabraknie im puchowej kurtki, czy też kamizelki. Ci jednak, którzy decydują się na zabranie puchówki, szukają najbardziej optymalnych produktów – o najlepszym stosunku wagi i termiki.

Po spakowaniu kurtki do wewnętrznej kieszeni otrzymujemy pakunek o wymiarach 33x20 cm (fot. wspinanie.pl)

Po spakowaniu kurtki do wewnętrznej kieszeni otrzymujemy pakunek o wymiarach 33×20 cm (fot. wspinanie.pl)

Terrex Swift Climaheat Techrock nie należy do lekkich kurtek, po skompresowaniu również zabiera nieco więcej miejsca niż zapewniające podobny komfort termiczny puchówki. Waga kurtki w rozmiarze M wynosi 537 g, a rozmiar po spakowaniu 33×20 cm. Bardzo praktyczną rzeczą jest możliwość wciśnięcia kurtki do wewnętrznej kieszeni – w rezultacie otrzymujemy dość zgrabny pakunek.

Podsumowanie

Kurtka Terrex Swift Climaheat Techrock Hoodie jest bardzo dobrze zaprojektowaną hybrydową kurtką puchową, w udany sposób łączącą właściwości naturalnego i sztucznego puchu. Ma świetny design i techniczny krój, nie krępuje ruchów – podnoszenie rąk do góry nie powoduje podciągania dołu kurtki. Zapewnia komfort zarówno w mroźnych (do -15 stopni) oraz cieplejszych ale za to wilgotnych warunkach. Z wilgocią dobrze radzi sobie materiał zewnętrzny oraz sztuczne wypełnienie znajdujące się w rękawach, ramionach, karku i kapturze. Dodatkowo kurtka ma bardzo dobrze skonstruowane kaptur i gardę – mieszczą one bez problemu kask, dobrze dopasowują się do głowy i co równie ważne nie ograniczają widoczności.

Jeśli ktoś szuka ciepłej, dobrze skrojonej kurtki, która sprawdzi się również w wilgotnych warunkach, a przy tym może iść na kompromis jeśli chodzi o wagę i objętość to Terrex Swift Climaheat Techrock będzie bardzo dobrym wyborem.

Plusy:

  • świetny krój kurtki,
  • zapewniająca maksymalny komfort budowa gardy i kaptura,
  • hybrydowa konstrukcja – puch naturalny oraz ocieplina climaheat™.

Minusy:

  • dość duża objętość po spakowaniu.

Piotr Turkot
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum