15 marca 2016 18:03

„K2. Dotknąć nieba” zdobywa Grand Prix na Dutch Mountain Film Festival

Dokument Elizy Kubarskiej kontynuuje usiany sukcesami marsz po zagranicznych festiwalach. Tym razem „K2. Dotknąć nieba” zdobył Grand Prix festiwalu Dutch Mountain Film Festival (DMFF). Nagrodę zdobyła także Julia Popławska za artystyczny dokument “Miejsce”.

„K2. Dotknąć nieba” nagrodzone Grand Prix Dutch MountainFilm Festival

„K2. Dotknąć nieba” nagrodzone Grand Prix Dutch MountainFilm Festival

Grand Prix festiwali odbywającego się po raz szósty DMFF to kolejna nagroda dla filmu „K2. Dotknąć nieba”. Dokument ten uznano za najlepszy długometrażowy film górski na festiwalu w Banff, następnie zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Ludzie i Kultura na 27. Festiwalu Filmów Górskich w Grazu, potem film nagrodzono Grand Prize w Kendal, a miesiąc później Eliza Kubarska odebrała nagrodę dla najlepszego reżysera w Bilbao, film został nagrodzony Srebrną Szarotką za „najlepszy film o kulturze górskiej” podczas Międzynarodowego Festiwalu Flimów Górskich w Torello (Katalonia, Hiszpania) a ostatni zdobył Grand Prix prestiżowego kanadyjskiego festiwalu VMFF.

Eliza Kubarska, rocznik 1978, pochodzi z Łodzi. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Szkoły Wajdy, rzeźbiarką i wspinaczem. Poważną przygodę z filmem rozpoczęła od dokumentu „Co się wydarzyło na wyspie Pam” (2010) opowiadającego historię jej własnej wyprawy wspinaczkowej na Grenlandię. Swój kolejny film „Badjao. Duchy z morza” (2014) poświęciła społeczności nomadów morza zamieszkującej tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją.

W filmie „K2. Dotknąć nieba” Eliza zabrała na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie zmierzyli się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji oraz o to, co w życiu ważne. Więcej o filmie przeczytacie tutaj.

Julia Popławska odbiera nagrodę na DMFF

Julia Popławska odbiera nagrodę na DMFF

Nagrodę na festiwalu zdobyła też druga polska reżyserka – Julia Popławska. Jej autorski film “Miejsce” otrzymał Best Newcomers Award 2016.

Jury festiwalu opisało “Miejsce” jako bardziej dzieło sztuki niż dokument. Miejscem akcji filmu jest Kasprowy Wierch, a tak o samym filmie możemy przeczytać na stronach Studia Munka:

Obserwacja zmiennych zjawisk tego świata trwa nieprzerwanie z najwyżej położonego miejsca pracy w Polsce. Miejsce jest osadzone na symbolicznie niewzruszonej skale. To punkt centralny, najwyższy, dający odmienną perspektywę, z której inaczej patrzy się na rzeczywistość. Według teorii fizyki kwantowej już samo obserwowanie rzeczywistości zmienia ją. Relacja bohaterów filmu wobec obserwowanej przez nich niestałej przestrzeni ma głębszy wymiar.

Mysza

Źródło: dmff.eu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum