25 marca 2016 10:50

Dani Arnold dokonuje pierwszego powtórzenia Anubis

Dani Arnold dokonał świetnego przejścia w Szkocji. Szwajcar jako drugi przeszedł drogę Anubis, trudną mikstową linię na własnej asekuracji  w masywie Ben Nevis.

Dani Arnold na Anubis E8/6c

Dani Arnold na Anubis E8/6c

Anubis to droga autorstwa Dave’a MacLeoda, do tej pory miała ona dwa przejścia, wszystkie w wykonaniu właśnie MacLeoda…

Pierwsze miało miejsce w 2005 roku, gdy MacLeod wytyczył drogę i przeszedł ją klasycznie, dając wycenę E8 6c. Drugie, gdy pięć lat później, w 2010 roku, dokonał przejścia zimowego, tu mowa trudnościach XII 12.

Anubis ma wymagającą asekurację, którą tak opisuje Arnold:

Na drodze nie ma spitów, dlatego całą asekurację musisz założyć sam. Chociaż możliwe jest założenie przelotów z pętli, kości, friendów to pod żadnym pozorem nie możesz sobie pozwolić na lot w złym miejscu.

Arnold, by poprowadzić Anubis potrzebował dwóch podejść. Pierwszą próbę zatrzymał ruszający się hak stanowiskowy już po przejściu głównych trudności.

Droga tak zafascynowała Arnolda, że gdy już po powrocie do domu do Szwajcarii zobaczył dobre prognozy wyruszył do Szkocji ponownie. Tym razem droga padła, jego partnerem na linie był Lukas Hinterberger.

Dani Arnold

Dani Arnold

 

Po przejściu Anubis Arnold ma w tej chwili na koncie dwie najprawdopodobniej najtrudniejsze zimowe drogi Szkocji. Drugą jest The Hurting (XI 11), droga również wytyczona przez Dave’a MacLeoda.

Mysza

Źródło: Mammut
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum