17 marca 2016 10:23

Potrójne przejście Asagimadara 8C – Ondra, Amma i Chon

8C x 3… I to nie byle co, bo ryzykowny highball. Trzech wspinaczy stanęło jednego dnia na topie problemu Asagimadara 8C w japońskim rejonie Mizugaki. Nawet jeśli spojrzymy na nazwiska pogromców – Adam Ondra, Sachi Amma, Jongwon Chon – potrójne przejście tak wymagającej linii to prawdziwa rzadkość.

"Asagimadara" poddaje się trzykrotnie (fot. Eddie Gianelloni)

“Asagimadara” notuje trzy przejścia jednego dnia (fot. Eddie Gianelloni)

Obecnie najlepszy wspinacz sportowy na świecie – Czech Adam Ondra; znakomity zawodnik Pucharu Świata w prowadzeniu i równie dobry wspinacz skalny – Japończyk Sachi Amma; świetny boulderowiec i zawodnik Pucharu Świata w boulderingu Koreańczyk Jongwon Chon. Trzej panowie poradzili sobie z Asagimadara, problemem wytyczonym pięć lat temu przez krajowego mocarza Tokio Muroi (także tradowca), który zwykł pokonywać bouldery bez crashpadów – co w przypadku wspomnianej linii robi podwójne wrażenie.

Tokio Muroi potrzebował na pokonanie Asagimadara około 100 dni, ostatecznie wycenił ją bardzo wysoko, bo na 8C+. Zdaniem drugiego pogromcy Toru Nakajimy trudności oscylują raczej w okolicach 8C, podobnie myśli autor trzeciego przejścia Toshi Takeuchi. Obaj wypowiadali się o highballu w samych superlatywach i podkreślali, jak dużym wyzwaniem mentalnym i fizycznym była dla nich linia Muroi.

Brunka
źródło: www.ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum