21 marca 2016 10:11

adidas Terrex Boost GTX solidne w terenie

Miałem okazję przetestować buty terenowe adidas Terrex Boost GTX (wersja z membraną GORE-TEX®). Biorąc do ręki ten model zwraca uwagę solidne, innowacyjne wykonanie. Połączenie wytrzymałej tkaniny z oblaniami z miękkiego tworzywa i pianką tworzą nowoczesny wygląd. But jest dość twardy i sztywny, co daje się zauważyć zaraz po założeniu na stopę, jednocześnie pojawia się pytanie, czy będzie wygodny w biegu.

adidas Terrex Boost GTX

adidas Terrex Boost GTX

Na wstępie…

Odpowiedź przychodzi dość szybko. Podczas biegu twardość jest co prawda odczuwalna, ale but jest jednocześnie wygodny, nic nie gniecie, na stopie leży nadzwyczaj dobrze. Dzięki krojowi – omawiany model zaliczam raczej do wąskich – nawet całkowicie poluzowany dobrze opina i trzyma stopę. Duże znaczenie ma również system sznurowania, który polega na zaciągnięciu i zablokowaniu linki (stanowiącej sznurowadło) specjalnym zaciskiem. System ten jest bardzo praktyczny, możemy szybko w czasie biegu poluzować lub zacisnąć linkę, no i mamy pewność, że w czasie nawet najdłuższego treningu nie poluzuje się nawet o milimetr. Co istotne, odpada problem wiązania i rozwiązywania butów.

System wiązania to duży plus (fot. Adam Kopta)

System wiązania to duży plus (fot. Adam Kopta)

Konstrukcja i twardość

Warto poświęcić kilka zdań konstrukcji Terrex Boost GTX. Jak wspomniałem, krój buta wydaje się raczej wąski, niemniej biegacze z szerszą stopą także nie powinni narzekać. System wsparcia środkowej i bocznych części buta dobrze stabilizuje stopę. Podeszwa jest sztywna, podczas biegu po twardej nawierzchni buty trochę „klepią”, to jednak nie przeszkadza. But jest bardzo dobrze amortyzowany za sprawą wysokiej klasy pianki (pianka BOOST™), która składa się na system oddawania energii, dzięki któremu możemy biec bardziej dynamicznie.

Wąski krój, wysoka i twarda podeszwa mają swoje plusy i minusy. W momencie trafienia na luźny kamień lub wystający korzeń podeszwa nie poddaje się tak łatwo, jak w przypadku miękkich modeli. Brak odczuwania ostrych nierówności jest z jednej strony zaletą, jednak z drugiej powoduje to podatność na przechylanie – trafienie krawędzią podeszwy np. na korzeń stwarza ryzyko bocznego wykręcenia stawu skokowego.

Wykręcenie przytrafiło mi się dwukrotnie, kiedy niespodziewanie trafiłem na ukryty pod liśćmi korzeń. Porównując Terrex Boost do innych modeli zauważyłem, że buty z miękką podeszwą, w którą wgniatają się korzenie lub kamienie, są stabilniejsze i nie krzywią stawu skokowego w wyniku trafienia na nierówność.

Sztywność buta sprawdza się natomiast dobrze podczas zbiegów, kiedy stopa naciska do przodu, śródstopie opiera się o całą powierzchnię języka, nie dopuszczając do przesuwania się, nieustannie utrzymując luz w palcach. Dodatkowo język w górnej części wykonany jest z odpowiednio wyprofilowanej pianki, co wspomaga jego sztywność. W przypadku naciskania śródstopia pianka dopasowuje się do kształtu stopy i opieranie się śródstopia jest wygodne. Pianka w górnej części języka zapobiega także uciskowi linki wiążącej but.

Wysoki poziom wodoszczelności

Buty są wodoszczelne, zastosowana membrana GORE-TEX® świetnie spełnia swoją rolę. Język połączony jest z cholewką, co zapewnia nieprzemakalność przy zanurzeniu całego buta do widocznego wcięcia pod kostką – tam jest najniższe miejsce, w które wleje się woda. Szczególnie dobrze buty sprawdzą się późną jesienią , zimą i wczesną wiosną, kiedy jest chłodno (lub zimno) i mokro.

Wysokie parametry nieprzemakalności (fot. Adam Kopta)

Wysokie parametry nieprzemakalności (fot. Adam Kopta)

Podeszwa, wykonana z gumy Continental™, dobrze sprawuje się w twardym, skalistym terenie i płaskich połupanych kamieniach. Twardość podeszwy sprawia, że sprawdzają się podczas skalistych podejść. W błotnistym terenie gumowe kostki podeszwy wgryzają się w teren pomagając w zatrzymaniu poślizgu, co nie znaczy, że w ogóle unikniemy ślizgania się – nie oszukujmy się, na błocie wszystko się ślizga.

Solidne wykonanie

Jakość wykonania oceniam bardzo wysoko, podobnie jak zastosowane materiały. W Terrex Boost GTX biegałem w ciężkich warunkach i po około 40 treningach, podczas których pokonałem około 500 km, buty ani nie zmieniły opisywanych właściwości, ani nie uległy widocznym zmianom mechanicznym. Materiał na pięcie wewnątrz buta również nie wykazał objawów przetarć. W innych butach zwykle miałem już w tym miejscu zaczątki dziur.

Terrex Boost polecam do terenowego biegania po twardym kamienistym podłożu, śniegu, ale i mokrym grząskim terenie leśnym. Dobrze też sprawdzą się na płaskim, twardym terenie. Lepiej unikać ścieżek z wystającymi korzeniami, a także luźnymi kamieniami, na które można niespodziewanie nadepnąć.

adidas Terrex Boost GTX

adidas Terrex Boost GTX

Plusy:
-bardzo dobra stabilizacja stopy
-wygoda
-jakość wykonania
-wodoszczelność

Minusy:
-wywrotne na nierównościach terenu

Adam Kopta

adidas Terrex Boost – dane producenta:

 • Waga: 355 g (rozmiar 42,5).
 • System Boost™ zapewniający zwrot energii.
 • Cholewka z materiału tekstylnego i wytrzymałej siatki ze zgrzewami odpornymi na ścieranie; konstrukcja z szybkim sznurowaniem zapewnia świetne dopasowanie.
 • Język z pianki EVA zapewnia komfort i dopasowanie.
 • GORE-TEX® gwarantuje wodoodporność i oddychalność.
 • Wspierające środek stopy urządzenie PRO-MODERATOR™ zapobiega nadpronacji.
 • Pianka EVA w środkowej podeszwie zapewnia amortyzację i ochronę przed wstrząsami.
 • Guma Continental™ daje przyczepność na mokrych nawierzchniach. • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum