W dniach od 14 do 17 kwietnia w La Grave odbędzie się 24. edycja wspinaczkowych Oscarów, czyli nagród Złotego Czekana (Piolet d’Or). Znamy już laureata prestiżowego Piolet d’Or Carrière, przyznawanego za całokształt dokonań w górach. Będzie nim Wojtek Kurtyka!

Piolet d’Or Carrière, nagroda im. Waltera Bonattiego, jest przyznawany od 2009 roku. Jej laureatami zostali: Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot, Kurt Diemberger, John Roskelley oraz w ubiegłym roku Sir Chris Bonington.
W informacji od organizatorów czytamy:
Piolet d’Or Carrière 2016 zostanie wręczony Wojtkowi Kurtyce, tajemniczej i fascynującej postaci, legendarnej za sprawą imponujących przejść. Jego pierwsze przejście zachodniej ściany Gasherbruma IV (tzw. „Świetlistej ściany”) w 1985 roku jest uznawane przez purystów za najbardziej niezwykłe przejście alpejskie XX wieku*.
Sylwetkę Wojtka Kurtyki, wybitnego alpinisty, naszkicował Janusz Kurczab w artykule: Ponad zdobywanie wysokich szczytów stawia wejścia na trudne szczyty…
Mysza

Kółka oznaczają biwaki, strzałki – drogę zejściową (D – depozyt żywności)
* W 2000 roku amerykański magazyn „Climbing” uznał przejście Wojtka Kurtyki i Roberta Schauera z 1985 roku zz najważniejsze w historii XX wieku w swojej kategorii. Przypomnijmy, że Ci wspinacze po 10 dniach wspinaczki (w tym trzech bez wody i czterech bez jedzenia) przebyli trudną technicznie, ponad 2.5 km „Świetlistą Ścianę” G IV (7924 m) udowadniając tym samym, że najwyższe szczyty i ściany ziemi można zdobywać w stylu alpejskim.
CIESZ SIĘ WSPINANIEM, CIESZ SIĘ CZYTANIEM
Mamy nadzieję, że ten tekst Ci się spodobał, że Cię zainspirował, zaciekawił, dostarczył Ci informacji. Jeśli tak to zachęcamy Cię do wsparcia serwisu. Dzięki Tobie będziemy mogli działać jeszcze lepiej. Wielkie dzięki! Do zobaczenia na ściance albo w skałach.
REKLAMA
W końcu doceniono Polaka
Bardzo się cieszę, że to Wojtkowi przypadł ten zaszczyt, wielkie gratulacje! AM
Odpowiedzi: 25