19 lutego 2016 11:32

Wojtek Kurtyka otrzyma Piolet d’Or Carrière!

W dniach od 14 do 17 kwietnia w La Grave odbędzie się 24. edycja wspinaczkowych Oscarów, czyli nagród Złotego Czekana (Piolet d’Or). Znamy już laureata prestiżowego Piolet d’Or Carrière, przyznawanego za całokształt dokonań w górach. Będzie nim Wojtek Kurtyka!

Wojtek Kurtyka (fot. M. Skwarczek)

Wojtek Kurtyka (fot. M. Skwarczek)

Piolet d’Or Carrière, nagroda im. Waltera Bonattiego, jest przyznawany od 2009 roku. Jej laureatami zostali:  Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot, Kurt Diemberger, John Roskelley oraz w ubiegłym roku Sir Chris Bonington.

W informacji od organizatorów czytamy:

Piolet d’Or Carrière 2016 zostanie wręczony Wojtkowi Kurtyce, tajemniczej i fascynującej postaci, legendarnej za sprawą imponujących przejść. Jego pierwsze przejście zachodniej ściany Gasherbruma IV (tzw. “Świetlistej ściany”) w 1985 roku jest uznawane przez purystów za najbardziej niezwykłe przejście alpejskie XX wieku*.

Sylwetkę Wojtka Kurtyki, wybitnego alpinisty, naszkicował Janusz Kurczab w artykule: Ponad zdobywanie wysokich szczytów stawia wejścia na trudne szczyty…

Mysza

Droga Kurtyki i Schauera na zachodniej ścianie Gasherbrum IV (7932 m). Kółka oznaczają biwaki, strzałki – drogę zejściową (D – depozyt żywności)

Droga Kurtyki i Schauera na zachodniej ścianie Gasherbrum IV (7932 m).
Kółka oznaczają biwaki, strzałki – drogę zejściową (D – depozyt żywności)

W 2000 roku amerykański magazyn “Climbing” uznał przejście Wojtka Kurtyki i Roberta Schauera z 1985 roku zz najważniejsze w historii XX wieku w swojej kategorii. Przypomnijmy, że Ci wspinacze po 10 dniach wspinaczki (w tym trzech bez wody i czterech bez jedzenia) przebyli trudną technicznie, ponad 2.5 km „Świetlistą Ścianę” G IV (7924 m) udowadniając tym samym, że najwyższe szczyty i ściany ziemi można zdobywać w stylu alpejskim.

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    W końcu doceniono Polaka [25]
    Bardzo się cieszę, że to Wojtkowi przypadł ten zaszczyt, wielkie…

    19-02-2016
    andrzej