4 lutego 2016 12:16

Tomek Mackiewicz wraca na Nanga Parbat

Tomek Mackiewicz podjął decyzję o powrocie na Nanga Parbat. Jutro ma pojawić się w bazie pod tym niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem. Uruchamia także akcję zbierania pieniędzy na dalsze działanie w Pakistanie.

Linia tegorocznego wejścia Tomka i Elisabeth Revol na Nanga Parbat (fot. Northmen)

Linia tegorocznego wejścia Tomka i Elisabeth Revol na Nanga Parbat (fot. Northmen)

Przypomnijmy, że Tomek wspólnie z Francuzką Elisabeth Revol działali w tym roku na Nanga Parbat. Udało im się dotrzeć do wysokości ok. 7400-7500 m. Tomek miał plan przeczekania kolejnych 10 dni w obozie czwartym, ale ostatecznie zeszli do bazy i ogłosili zakończenie wyprawy (Elisabeth jest już we Francji). Tomek po zejściu powiedział:

Odjeżdżam z tej góry bez żadnych emocji. Przez ostatnich sześć lat nauczyłem się tutaj wielu rzeczy. Wyjazdy były zawsze ucieczką. Teraz wiem, że więcej uciekać nie muszę. Więcej tu nie przyjadę. W ogóle to chyba koniec z himalaizmem.

Tomek Mackiewicz

Tomek Mackiewicz

Jak widać, Nanga Parbat ma na Tomka, który zmaga się z nią już szósty raz, ogromny wpływ:

Na Nandze ciągle wieje, a czekam już kilka ładnych dni. Odpocząłem sobie na dole w tym czasie. Liczę na zmianę pogody na dniach i jutro wracam do BC, już formalności załatwione. Cieszę się, że nie musiałem kiblować przez ten czas w BC.

Wyprawę Tomka można wesprzeć na portalu zrzutka.pl.

Mysza

PS Dzięki Tomkowi niebyłe stają się nasze nagłówki “Następne starcie bez Polaków” i dobrze :). Tymczasem warunki na Nanga Parbat nie są teraz korzystne. Wiatr i opady sprawiły, że góra jest niebezpieczna, o czym można przekonać się oglądając gigantyczną lawinę przetaczającą się ścianą Diamir.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  marzenia [6]
  Niezła taktyka ....

  5-02-2016
  R2

  Tomek WIERZYŁEM W CIEBIE!!! [61]
  Twardość tego faceta MNIE ZACHWYCA!!! Dzisiaj wielu się tego wypiera,…

  5-02-2016
  Tonik