15 lutego 2016 11:53

Sprawdziliśmy plecak Capstone 32 marki Thule

Miałem okazję sprawdzić męski plecak Capstone 32 marki Thule. Moją uwagę zwróciło wiele znanych i sprawdzonych patentów, solidne wykonanie (z małymi wyjątkami) i duży komfort noszenia. Przyjrzyjmy się zatem  szczegółom.

plecak Capstone 32

plecak Capstone 32

Konstrukcja

Konstrukcja Capstone 32 oparta jest na lekkim aluminiowym stelażu. Trzeba przyznać, że jest on dość mizerny, ale dzięki przemyślnemu opracowaniu sprawia, że sam plecak jest sztywny i mocny. Założony na ramiona znajduje się kilka centymetrów od ciała, dzięki czemu mamy zapewnioną doskonałą wentylację, a co za tym idzie komfort noszenia. Bezpośrednio na plecach oparta jest jedynie cienka siateczka. To ogromna zaleta w przypadku długich wycieczek, gdy marsz wyciska z nas przysłowiowe litry potu.

Z drugiej jednak strony rozwiązanie ta powoduje, że nawet całkowicie pusty plecak jest dość obszerny i mimo że jest lekki – waży zaledwie 1,3 kg – to gabaryty powodują, że raczej nie będziemy używać go jako plecaka miejskiego czy zabierać jako podręczny bagaż. Stelaża nie można wymontować, nie zmniejszymy więc plecaka i nie wypierzemy go w pralce.

Plecak założony na ramiona znajduje się kilka centymetrów od ciała, dzięki czemu mamy zapewnioną doskonałą wentylację

Plecak założony na ramiona znajduje się kilka centymetrów od ciała, dzięki czemu mamy zapewnioną doskonałą wentylację

Ramiona i pas biodrowy

Plecak jest wygodny, a wysokość zawieszenia ramion daje się w łatwy sposób regulować w zakresie 10 cm za pomocą systemu Micro Adjust Suspensjon. Do tego mamy regulację zawieszenia u szczytu plecaka za pomocą pasków oraz długość ramion u dołu. Regulacja jest tak przemyślana, że przy nabyciu wprawy długości dostosowujemy bez zdejmowania plecaka.

Konstrukcja nośna to również pas biodrowy – jest szeroki, w części lędźwiowej wyposażony został w miękkie poduszki. Zapinany na złączki daje się łatwo regulować w czasie marszu. Szerokie, profilowane ramiona z pianki są miękkie, obszyte wytrzymałą i delikatną siatkowatą tkaniną. Mamy też pasek piersiowy z regulowaną wysokością w zakresie 20 cm.

Przód

Przód

Ramię plecaka

Ramię plecaka

Dostęp i kieszenie

Capstone 32 posiada jedną dużą komorę, która jest otwierana zamkiem błyskawicznym. Otwiera on ¾ plecaka. To bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie, gdyż łatwo można dostać się do dna plecaka. Zamek otwierany dwustronnie powoduje, że można wygrzebać rzeczy z dołu bez wyjmowania całości, a uchwyty zamka umożliwiają sprawną obsługę nawet w przypadku łapawic.

Wewnątrz plecaka jest tylko jedna płaska kieszeń na plecach, do której można włożyć pojemnik camelbaka, mapę, książkę lub tablet. Nieco większa kieszeń na dokumenty lub inne akcesoria znajduje się na górnej przedniej części plecaka, podobnie jak główna komora wyposażona jest w tasiemkę ze złączką do przypięcia cenniejszych rzeczy.

Wodę, napoje izotoniczne mają swoje miejsce w bocznych kieszeniach na dole plecaka, a powerbary w kieszonkach na pasie biodrowym, jedna kieszonka wykonana jest z elastycznej siatki, a druga zapinana na zamek błyskawiczny (może służyć za schowek na dokumenty, telefon etc.). Pod plecakiem znajduje się zamknięta zamkiem błyskawicznym kieszonka, w której znajdziemy płachtę przeciwdeszczową. Przy odrobinie wprawy płachtę wyjmujemy i zakładamy na plecak bez jego zdejmowania.

Elementem wyróżniającym jest obszerna, luźna kieszeń wykonana z elastycznego materiału

Elementem wyróżniającym jest obszerna, luźna kieszeń wykonana z elastycznego materiału

Elementem wyróżniającym jest obszerna, luźna kieszeń wykonana z elastycznego materiału umieszczona centralnie na przedzie plecaka. Nawet kiedy plecak jest mocno dopakowany, dzięki jej elastyczności, a także regulowanej długości zaciskających pasków, włożymy do niej cienką kurtkę, bluzę lub inne przedmioty – te rzeczy, które powinniśmy mieć w zasięgu ręki.

Poza wspomnianą kieszenią napotykamy na wiele praktycznych elementów, które ułatwiają użytkowanie – chwyty na kije lub czekan, a na ramionach gumki do utrzymania rurki camelbaka, który włożymy do plecaka, a rurkę wyprowadzimy przez stosowny otwór.

Ważne są szczegóły

W korzystaniu z plecaka dobrze sprawdzają się różnorodne szczegóły, jak np. kierunek zaciągania tasiemek pasa biodrowego, umieszczenie zamków błyskawicznych, sposób profilowania ramion, sposób ich mocowania, sposób działania różnych złączek i jeszcze kilka innych niemal doskonale dopracowanych drobiazgów. Wszystko to sprawia, że z plecaka korzysta się wygodnie, a z czasem poznajemy wiele ułatwień, które przyspieszają obsługę, pakowanie i zwiększają komfort użytkowania.

Wygodne, duże uchwyty zamka i miejsce na wężyk kamelbaka

Wygodne, duże uchwyty zamka i miejsce na wężyk kamelbaka

Wykonanie

Capstone 32 jest solidnie wykonany. Zastosowane materiały to Nylon 210D Cordura i Nylon 315D Cordura. Plecak sprawia wrażenie odpornego na różne przeciążenia mechaniczne, upadki, gwałtowną obsługę itp. Poza jednym mankamentem nie doszukałem się w nim słabych elementów. Zaraz na początku użytkowania urwałem znajdujący się za plecami pasek do ciągnięcia w przypadku chęci zmiany położenia wysokości ramion. Zamontowany został w nadzwyczaj lichy sposób. I choć był to mało znaczący element, który nie powodował zmian w funkcjonalności plecaka, muszę zaliczyć to do wpadek producenta.

Adam Kopta

Dane producenta:

Materiały  Nylon 210D Cordura | Nylon 315D Cordura
Pojemność  32 l
Wysokość  61 cm
Szerokość  27 cm
Głębokość  22 cm
Masa  1.3 kg
Nr SKU  207104  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum