26 lutego 2016 02:20

Atak szczytowy na Nanga Parbat! [update 8050 m, na grani]

Międzynarodowy zespół wyruszył dzisiaj ok. godziny 6:00 (czasu pakistańskiego) z obozu czwartego z zamiarem dokonania pierwszego wejścia zimowego na Nanga Parbat. To pierwsza i być może ostatnia dla nich tej zimy szansa na zdobycie tego ośmiotysięcznika. Ostatni sygnał GPS z godz. 10:34 wskazuje, że są na wysokości ok. 8050 metrów, najprawdopodobniej już na grani.

Widok na Nanga Parbat z obozu czwartego, zdjęcie wykonane w ubiegłym roku podczas zaawansowanej próby Alexa Txikona

Widok na Nanga Parbat z obozu czwartego, zdjęcie wykonane w ubiegłym roku podczas zaawansowanej próby Alexa Txikona

Alex Txikon, Ali Sadpara, Simone Moro i Tamara Lunger wyruszyli z bazy pod Nanga Parbat 22 lutego i po czterech dniach akcji osiągnęli miejsce zwyczajowo zakładanego obozu czwartego na wysokości 7200 m.

Położenie obozu czwartego i trzeciego na Nanga Parbat

Położenie obozu czwartego i trzeciego na Nanga Parbat

Sygnał GPS Alexa Txikona wskazuje, że wspinacze wyruszyli dzisiaj ok. godziny 6:00 rano czasu lokalnego. Stoi przed nimi ogromne wyzwanie – do pokonania szeroki kocioł Bazhin i prawie kilometr w pionie. Ponadto muszą być bardzo uważni w kopule szczytowej, gdzie – jak pokazują ubiegłoroczne doświadczenia – można się pogubić. A należy pamiętać, że jest zima i dzień jest krótki…

O godzinie 8:00 (czasu pakistańskiego) znajdujący się w bazie pod Nanga Parbat Igone Mariezkurrena napisał:

Nie kontaktowali się z bazą, ale Race Tracker Alexa Txikona pokazuje, że idzie im dobrze! Stąd, przez lornetkę, już widzimy, jak zbliżają się do podstawy kopuły szczytowej. Wiatru nie ma.

Ostatni sygnał GPS został odebrany o 10:34 (to 14:34 czasu pakistańskiego). Wynika z niego, że wspinacze (nadajnik GPS niesie najprawdopodobniej Ali Sadpara, pozostała trójka ma się wspinać inną drogą) znajdowali się wtedy na wysokości ok. 8050 metrów, czyli mniej niż 100 metrów od szczytu.

Trzymamy kciuki!

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum