26 lutego 2016 21:53

Nanga Parbat: Simone Moro, Alex Txikon, Ali Sadpara i Tamara Lunger

26 lutego o godzinie 15:27 Simone Moro, Alex Txikon, Ali Sadpara jako pierwsi ludzie stanęli zimą na Nanga Parbat. Włoszka Tamara Lunger zatrzymała się kilkadziesiąt metrów pod szczytem, ale na pewno jest jedyną kobietą, która była tam tak wysoko zimą. Przedstawiamy ciekawe sylwetki zimowych wojowników, czyli bibliotekarza, drwala, kamieniarza i dyskobolistki :).

Simone Moro – bibliotekarz na szczytach himalajów

Simone Moro

Simone Moro

Simone Moro, rocznik 1967, urodził się w Bergamo. Zdobył wykształcenie bibliotekarza, ale jego przeznaczeniem nie były biblioteczne zakamarki, lecz wysokie góry i wolność latania. Simone to rasowy sportowiec, pływak i trener pływania, wspinacz sportowy i trener włoskiej kadry wspinaczki sportowej, przewodnik górski, himalaista, oficer wojsk włoskich i wreszcie ratownik i pilot śmigłowcowy, posiadacz rekordów śmigłowcowych.

We wspinaniu technicznym Simone Moro osiągnął naprawdę wysokie umiejętności, prowadził drogi do 8b+, z dziabami pokonywał trudności M11.

W 1992 roku zaczęła się jego przygoda z Himalajami, rozpoczęta od epizodu na Mount Everest, który mógł ją zakończyć już na samym początku, Janusz Kurczab pisał:

Brak doświadczenia sprawił, że przecenił możliwości swojego organizmu. W obozie III na wysokości 7400 m rozwinął się u niego obrzęk mózgu. Dzięki szybkiemu transportowi w dół, sprawnie przeprowadzonemu przez jego towarzyszy, Simone mógł przeżyć i odzyskać siły.

Szczęśliwie kolejne ponad 20 lat spotkań z górami najwyższymi były dla Simone zdecydowanie bardziej owocne. Ma na swoim koncie wejście na 10 ośmiotysięczników. W tym jako jedyny człowiek na świecie aż 4 pierwsze wejścia zimowe: Shisha Pangma (2005), Makalu (2009), Gasherbrum II (2011) i Nanga Parbat (2016).

Ale Simone dokonał także m.in. błyskawicznego wyjścia na Cho Oyu (10,5 godziny, 2002), wejścia nową droga (ale bez wejścia na wierzchołek) na zachodniej flance Nanga Parbat i szybkie wejście w 29 godzin na Broad Peak (2003) czy też samotnego trawersowania Everestu (2006). Jego dorobek górski świetnie opisał Janusz Kurczab, gdy Simone był gościem 9. Krakowskiego Festiwalu Górskiego: Simone Moro.

Bardzo ważnym elementem biografii Simone jest jego pasja lotnicza. W 2010 roku Simone Moro zdobył uprawnienia pilota śmigłowca i od maja 2011 należy do zespołu ratowniczego Fishtail Air w Himalajach Nepalu. Zespołu, który ma na swoim koncie rekordowe akcje ratunkowe. Sam Simone ma np.  na swoim kocie rekord śmigłowcowy ustanowiony w ubiegłym roku, patrz film powyżej.

Alex Txikon – ze świętej góry Basków na ośmiotysięczniki

Alex Txikon

Alex Txikon

Alex Txikon, rocznik 1981, urodził się w Lemoa w Kraju Basków. Jest najmłodszym z 13 rodzeństwa. Gdy miał trzy lata po raz pierwszy wspiął się na górę Gorbeia (1482m) – świętą górę Basków. W Himalajach zakochał się w latach 90. po obejrzeniu prezentacji Juanito Oiarzabal z wyprawy na K2.

Na pierwszą wyprawę w góry wysokie wyjechał w 2002 roku. Był kamerzystą w teamie wspierającym drogę do Korony Himalajów Edurne Pasaban. Ma na swoim koncie 11 ośmiotysięczników, z ostatnim zdobytym zimą Nanga Parbat.

Txikon wspina się w skałkach uprawia skoki BASE ASE jumping oraz… tradycyjny baskijski sport aizkolaritza, czyli przerąbywanie drewna :).

Muhammad Ali Sadpara – kamieniarz liderem

Muhammad Ali "Sadpara"

Muhammad Ali “Sadpara”

Muhammad Ali ‘Sadpara, rocznik 1977, urodził się w… Sadpara miejsowości położonej niedaleko Skardu w regionie Gilgit Baltistan w Pakistanie. Do 1999 roku pracował w kamieniarstwie, wydobywając marmur w swoich rodzimych stronach i sprzedając go w Karachi.

Od 1999 roku zaczął pracować jako tragarz, by w 2004 zostać HAPsem (High Altitude Porter). Od tego czasu pracował dla 18 ekspedycji, w tym polskich. Przez ten czas stał się najmocniejszym himalaistą pakistańskim. Wszedł na cztery pakistańskie ośmiotysięczniki: Broad Peak, Nanga Parbat, G1 i G2. Ali wyłamuje się z roli wynajętego HAPsa. Alex Txikon na tegorocznej wyprawie mówi o Alim, jako liderze ekspedycji.

Tamar Lunger – szybko w górę

Tamara Lunger

Tamara Lunger

Tamara Lunger, rocznik 1986, urodziła się w Bolzano. Jej fascynacja górami była naturalna. Ojciec, Hansjörg Lunger, jest wspinaczem i skialpinistą. W 2002 roku rozpoczęła przygodę zawodniczą ze skialpinizmem. Dwukrotnie była Mistrzynią Włoch (2006, 2008), wygrywała słynne zawody w Pierra Menta (2007, 2008), w 2008 roku wywalczyła tytuł Mistrzyni Świata na długim dystansie. Tamara miała także znaczący epizod lekkoatletyczny, dwukrotnie była wicemistrzynią Włoch w rzucie dyskiem…

Jak mówi już w wieku 14 lat marzyła o wejściu na ośmiotysięcznik. Spełniła swoje marzenie bardzo szybko. W 2010 roku, w wieku 23 lat, weszła na Lhotse (z tlenem). W 2014 roku weszła już bez tlenu na K2. Stanęła na tym trudnym i wysokim ośmiotysięczniku jako druga Włoszka w historii.

Mysza
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  dane biograficzne Alexa Txikona [2]
  Proszę sprawdzajcie informacje, zanim zaczniecie pisać bzdury!!! To jest błąd…

  27-02-2016
  Flo_

  Tamara Lunger [6]
  [i]...Włoszka Tamara Lunger zatrzymała się kilkadziesiąt metrów pod szczytem, ale…

  27-02-2016
  grubyilysy