29 lutego 2016 10:29

Młodziutka Laura Rogora pierwszą Włoszką na 9a

Wciąż niewiele kobiet sięgnęło po drogę 9a w skałach, tym bardziej nastolatek. Tym większe brawa dla młodziutkiej Włoszki Laury Rogory (rocznik 2001), która poprowadziła Grandi Gesti 9a w Sperlondze.

Laura Rogora na "Grandi Gesti" 9a (fot. arch. L. Rogora)

Laura Rogora na „Grandi Gesti” 9a (fot. arch. L. Rogora)

Grandi Gesti 9a w Grotta dell’Areonauta jako pierwszy przeszedł w 2009 roku Gianluca Daniele, łącząc kilka istniejących klasyków: Super Daytona 8a+, Piccoli Gesti 8b+ (w tym crux, trudne przechwyty po małych dziurkach – partia wyceniona na około 8c/c+) i wreszcie kluczowe ruchy na Invidia 8b+. Laura potrzebowała na przejście mniej więcej 20 prób, stając się jednocześnie pierwszą Włoszką z tak trudną skalną drogą na koncie. To zresztą nie pierwsza wymagająca linia w grocie w wykonaniu Rogory, w grudniu 2014 pokonała Ciccio Fomaggio 8c. Kilka miesięcy później dołożyła jeszcze Il Corvo 8c w Ferentillo.

Na filmie Grandi Gesti autorsko:

Wciąż fenomenalny rekord w skałach wśród juniorek należy do Ashimy Shiraishi, która na początku 2015 roku, kilka tygodni przed swoimi 14. urodzinami, przeszła w hiszpańskiej Santa Linya Open Your Mind Direct 9a i Ciudad de Dios 9a/a+. Pokonując tą ostatnią powtórzyła historyczny wyczyn wspaniałej Baskijki Josune Bereziartu, która w 2005 roku poprowadziła Bimbalunę 9a/a+ w rejonie Saint Loup.

Brunka
źródło: www.up-climbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum