22 lutego 2016 08:10

„K2. Dotknąć nieba” zdobywa Grand Prix w Vancouver!

Eliza Kubarska kontynuuje usiany sukcesami marsz po zagranicznych festiwalach. Tym razem jej film “K2. Dotknąć nieba” zdobył główną nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver (VIMFF). 

Eliza Kubarska odbiera Grand Prize w Vancouver

Eliza Kubarska odbiera Grand Prize w Vancouver

To już kolejna ważna nagroda dla filmu „K2. Dotknąć nieba”. Dokument ten uznano za najlepszy długometrażowy film górski na festiwalu w Banff, następnie zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Ludzie i Kultura na 27. Festiwalu Filmów Górskich w Grazu, potem film nagrodzono Grand Prize w Kendal, a miesiąc później Eliza Kubarska odebrała nagrodę dla najlepszego reżysera w Bilbao, wreszcie film został nagrodzony Srebrną Szarotką za “najlepszy film o kulturze górskiej” podczas Międzynarodowego Festiwalu Flimów Górskich w Torello (Katalonia, Hiszpania).

Eliza Kubarska, rocznik 1978, pochodzi z Łodzi. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Szkoły Wajdy, rzeźbiarką i wspinaczem. Poważną przygodę z filmem rozpoczęła od dokumentu „Co się wydarzyło na wyspie Pam” (2010) opowiadającego historię jej własnej wyprawy wspinaczkowej na Grenlandię. Swój kolejny film „Badjao. Duchy z morza” (2014) poświęciła społeczności nomadów morza zamieszkującej tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją.

W filmie „K2. Dotknąć nieba” Eliza zabrała na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie zmierzyli się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji oraz o to, co w życiu ważne. Więcej o filmie przeczytacie tutaj.

Kanadyjski festiwal odbywa się od 1998 roku i obecnie to duży 9-dniowy festiwal z bogatym programem. Warto dodać, że już drugi rok z rzędu w Vancouver zwycięża polski film. W ubiegłym roku Grand Prix przypadło w udziale Pawłowi Wysoczańskiemu za film “Jurek”.

Mysza

Źródło: VIMFF
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum