8 lutego 2016 18:02

The Wave Effect – kolejny patagoński maraton Honnolda i Haley’a

Wyjątkowy zespół w składzie Colin Haley i Alex Honnold nie spoczął na laurach po kosmicznym przejściu patagońskiego trawersu marzeń, panowie dokonali przejścia kolejnej patagońskiej łańcuchówki – The Wave Effect. Oczywiście czas i styl przejścia kosmiczny.

The Wave Effect

The Wave Effect

Pierwszego przejścia The Wave Effect dokonali w 2011 roku Amerykanie Whit Magro, Nate Opp i Josh Wharton. Na przejście trawersu, w trakcie którego trzeba się wspiąć na Aguja Desmochada (2800 m), Aguja de la Silla (2938 m) i Cerro Fitz Roy (3405 m) potrzebowali 4 dni.

Jak się należy spodziewać, Colin Haley i Alex Honnold, pogromcy patagońskiego trawersu marzeń, na przejście The Wave Effect potrzebowali znacznie mniej czasu. Odcinek od podstawy Aguja Desmochada do szczytu Cerro Fitz Roy pokonali w 17 godzin i 7 minut a całość “wycieczki” do powrotu na biwak zajęła im 25 godzin 17 minut.

Było to możliwe dzięki temu, że zespół przeszedł Golden Eagle (450m 7a+, Aguja Desmochada) w trzech wyciągach, El Bastardo (500m 6b A0, Aguja de la Silla) w dwóch wyciągach i Californiana (400m 6a+, Cerro Fitz Roy) w trzech wyciągach! W sumie 8 wyciągów na 1400 metrach…

Przy okazji w trakcie biegu Colin i Alex dokonali pierwszego przejścia klasycznego drogi El Bastardo.

Alex Honnold definiuje pojęcie szybkości w Patagonii. Tu na szczycie Aguja de la Silla

Alex Honnold definiuje pojęcie szybkości w Patagonii. Tu na szczycie Aguja de la Silla

Colin Haley skromnie pisze:

Wszystko przeszliśmy klasycznie (włączając pierwsze klasyczne przejście El Bastardo), ale w moim wypadku była to desperackie i możliwe tylko dlatego, że nie prowadziłem żadnego trudnego fragmentu (Alex prowadził Desmochada i De La Silla, ja Californiana).

[…]

Gdy podczas trawersu w ubiegłym tygodniu działaliśmy w symbiozie dzieląc się umiejętnościami, to podczas tego przejścia, w całości skalnego, możliwego jedynie dzięki Alexowi, ja po prostu starałem się tylko go nie spowolnić.

No tak, Colin i Alex definiują na nowo pojecie szybkiej wspinaczki w Patagonii. Jaki będzie ich następny cel?

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    A0 [2]
    Cześć, tak się zastanawiam, czy to A0 po uklasycznieniu El…

    8-02-2016
    greg