6 lutego 2016 12:28

Badania naukowe dowodzą: Zrób sobie przerwę na… wspinanie

O tym, że wspinanie to najlepszy ze sportów i, że wspinanie jest dobre na wszystko, nie musimy naszych Czytelników przekonywać. Miło jednak, gdy badania naukowe dowodzą, że dzięki uprawianiu np. wspinaczki, nasz mózg sprawuje się zdecydowanie lepiej oraz, że powinniśmy wspinać się częściej, także w pracy ;).

wspinanie - mozg

Wyniki badań zespołu z Wydziału Psychologii Uniwersytetu North Florida (USA) wykazują, że podjęcie aktywności fizycznej wymagającej planowania i aktywnego korzystania ze zmysłu orientacji ułożenia własnego ciała (propriocepcja) potrafi podnieść sprawność pamięci roboczej o 50%! W mózgu pamięć robocza jest odpowiedzialna za przechowywanie informacji, ale pozwala także na przetwarzanie, nadzorowanie i koordynację przechowywanych informacji.

Badanie przeprowadzono na grupie w wieku od 18 do 50 lat. Uczestnicy poddawani byli testom sprawdzającym pamięć roboczą, następnie wykonywali szereg zadań fizycznych (m.in. wspinanie na drzewo, balansowanie na belce, bieganie na bosaka itp.). Potem badani ponownie byli poddawani testowi psychologicznemu. Grupa kontrolna miała klasyczne zajęcia w sali lub zajęcia jogi.

W testach sprawność pamięci roboczej uczestników grupy wykonującej ćwiczenia wzrosła o 50%, wyniki grupy kontrolnej nie zmieniły się…

Prowadzący te badania dr Ross Alloway mówi:

To badanie ma szeroko zakrojone konsekwencje dla wszystkich, od dzieci do dorosłych. Dzięki zrobieniu przerwy na podjęcie aktywności, które są nieprzewidywalne i wymagają od nas świadomego wykonywania ruchów, możemy poprawić naszą pamięć roboczą i uzyskiwać lepsze wyniki w klasie czy w pracy.

Teraz już tylko pozostaje wywalczyć wpisanie w Kodeksie Pracy prawa do przerwy na wspinanie. No, dobra… Prawa do przerwy na aktywność fizyczną wzmacniającą propriocepcję…

Mysza

Źródła:  sciencedaily.comhuffingtonpost.com, Wikipedia, bryk.pl

 




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum