10 lutego 2016 14:41

2016 w skale i lodzie – w sondzie wygrywają Hard Camping i Katharsis

Znamy wyniki sondy na najlepsze polskie przejście alpinistyczne 2015 roku. Wybieraliście spośród przejść, które wymagały pełnego zakresu umiejętności, sprawnego poruszania się zarówno w skale, jak i lodzie. Najwięcej Waszych głosów (a głosowało kilkaset osób) trafiło do dwóch odmiennych w charakterze przejść – Hard Camping (Marcin Rutkowski, Wojtek Ryczer i Rafał Zając) oraz Katharsis (Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz).

Najlepsze przejścia alpinizm 2015

Alpinizm to pojęcie szerokie, o czym świadczą przejścia, które mogliśmy opisać w zestawieniu ubiegłorocznych polskich dokonań z tej dziedziny. Przejścia w różnych górach, robione w różnym stylu, wymagające różnych umiejętności. Cieszy nas, że ślady polskich zespołów zostają na kolejnych ścianach na całym świecie.

Dodatkowo miło nam, że pod wyborem naszych Czytelników znowu możemy się podpisać. Największą, i równą, liczbę głosów zdobyły przejścia w pewnym sensie z dwóch biegunów alpinizmu.

Zdjęcie szczytowe: Rafał Zając, Marcin Rutkowski, Wojtek Ryczer (fot.M.Rutkowski)

Zdjęcie szczytowe: Rafał Zając, Marcin Rutkowski, Wojtek Ryczer (fot.M.Rutkowski)

Przejście Marcina Rutkowskiego, Wojtka Ryczera i Rafała Zająca to kwintesencja klasycznego alpinizmu eksploracyjnego. Duża ściana, dziewiczy 6-tysięczny szczyt i piękna wymagająca linia przebyta w 4-dniowej wspinaczce. Zespół na prawie 1500-metrowej Hard Camping napotkał trudności ED2, M7, WI5, R.

Radość po skończeniu drogi "Katharsis" - Marcin Tomaszewski (po lewej) i Marek Raganowicz (fot. Marcin Tomaszewski)

Radość po skończeniu drogi „Katharsis” – Marcin Tomaszewski (po lewej) i Marek Raganowicz (fot. Marcin Tomaszewski)

W czasach dominacji lekkiego stylu i szybkich przejść Katharsis to dokonanie jakby trochę z innej epoki. Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz w 18-dniowej akcji pokonali słyną Ścianę Trolli, wytyczając nową drogę i znajdując na niej trudne wspinanie hakowe (do A4).

Warto odnotować, że w naszym alpinistycznym zestawieniu znalazły się dziewczyny i nasi Czytelnicy docenili ich przejścia. Małgorzata Jurewicz jako pierwsza Polka pokonała słynną drogę klasyczną na Eigerze, a Agnieszka Tyszkiewicz zdobyła Fitz Roy’a dokonując pierwszego polskiego przejścia drogi Supercanaleta.

Najlepsze przejścia skalne alpinistyczne 2015 roku – wyniki sondy

Najlepsze przejścia skalne alpinistyczne 2015 roku – wyniki sondy

A na koniec dziękujemy za liczny udział w sondzie. Szczęśliwcem, który wylosował książkę „Alpejscy wojownicy” jest Bartłomiej Machowski.

Mysza

PS Zestawienie przejść skałkowych za 2015 rok znajdziecie tutaj, a skalnych wielowyciągowych tutaj.

 




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum