23 lutego 2016 18:23

10. Travelery – wyczyn roku obsadzony wspinaczami

Redakcja National Geographic Traveler ogłosiła nominowanych do dziesiątej, jubileuszowej edycji konkursu Travelery. W kategorii Wyczyn roku liczebną przewagę mają przejścia wspinaczkowe.

Travelery - Wyczyn roku

Redakcja magazynu w kategorii Wyczyn roku, czyli “za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych”, doceniła aż trzy przejścia wspinaczkowe (na pięć nominowanych). A są to:

 • Tomek Klimczak, Maciej Janczar, Maciej Jędrzejczyk, Marcin Wernik
  TAGAS EXPEDITION 2015
  Tagas to nazwa szczytów o wysokości około 6 tys. m wznoszących się nad doliną Lachit
  w Karakorum w Pakistanie. Polscy wspinacze byli pierwszą ekipą w historii, która otrzymała pozwolenie na działalność w tym rejonie. Na północno-wschodniej ścianie bezimiennego szczytu wytyczyli nową drogę, którą nazwali Polish Couloir oraz Rolling (D)Ice – pierwsze wejście na Dream Walker Peak (5809m).
 • Małgorzata Jurewicz
  PIERWSZA POLKA NA KLASYCZNEJ DRODZE NA PŁN. ŚCIANIE EIGERU
  Północna ściana Eigeru w Szwajcarii jest wspinaczkową legendą. Zyskała nawet ponure miano ściany mordercy. Pierwsze wejście miało miejsce w 1938 r. I właśnie śladami pierwszych zdobywców wspięła się w listopadzie 2015 r. Małgorzata Jurewicz w zespole z Józefem Soszyńskim.
 • Łukasz Dudek, Jacek Matuszek
  POWTÓRZENIE DROGI BRENTO CENTRO WE WŁOSZECH
  Tę niezwykle trudną drogę wielowyciągową na Monte Brento w dolinie Sarca wytyczyli znani wspinacze David Lama i Jorg Verhoeven. Poświęcili na to prawie trzy lata, co tylko pokazuje skalę trudności. W czerwcu 2015 r. Brento Centro została pokonana przez Polaków.

Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna National Geographic Traveler mówi:

Prestiżowe nagrody podróżnicze Travelery obchodzą w tym roku 10 lat! Przez ten czas wyróżniliśmy wielu wyjątkowych ludzi, którzy dokonali niesamowitych rzeczy w dziedzinie bardzo mi bliskiej – podróży, eksploracji i w nauce. W tym roku nie może być inaczej. Z grona nominowanych w 5 kategoriach, laureatów wybierze nasze jury. Przyznamy nagrody za Wyczyn Roku, Społeczną Inicjatywę Roku, Naukowe Osiągnięcie Roku, Podróżniczą Książkę Roku i za Podróżnika online. Kategorię – Podróż Roku, zostawiamy do rozstrzygnięcia Czytelnikom. Dla każdego, kto weźmie udział w głosowaniu, przewidzieliśmy cenne nagrody, dlatego gorąco zachęcam do oddawania głosów, a już 19 maja poznamy zwycięzców

W tym roku nagrody zostaną przyznane w sześciu kategoriach: Wyczyn roku, Podróżnicza książka roku, Społeczna inicjatywa roku, Naukowe osiągnięcie roku, Podróżnik online oraz Podróż roku. Przyznany zostanie także tytuł Człowieka roku.

Wszystkich nominowanych możecie zobaczyć i zagłosować na Podróż roku na stronie Travelerów.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum