22 stycznia 2016 15:26

Tomek Mackiewicz i Elisabeth Revol są na 7200 m [update]

Tomek Mackiewicz i Elisabeth Revol prowadzą akcję szczytową na Nanga Parbat. Arslan Ahmed informował, że znajdują się na wysokości ok. 7400 m, zaś dziennikarz Dominik Szczepański, że wybrali wariant wejścia drogą Buhla. Niedawno o aktualnej sytuacji poinformował Simone Moro.

Włoch, któremu udało się skontaktować z Tomkiem i Elizą, przekazał do bazy następujący, lakoniczny komunikat – zespół jest na wysokości 7200 m, pogoda się pogarsza. Tomek pytał o prognozę. Informację tę na swoim twitterze opublikował, przebywający w bazie pod Nanga Parbat Dominik Szczepański. Simone dodaje jeszcze, że wg jego prognoz jutro ma wiać z prędkością 60 km/h. Z kolei Dominik pisze w ostatniej tego dnia relacji: „Pogoda dalej żyleta, księżyc prawie w pełni”.

Możliwe warianty wejścia i zejścia w górnych partiach Nanga Parbat

Możliwe warianty wejścia i zejścia w górnych partiach Nanga Parbat (źródło mountain.tv)

Tomek Mackiewicz i Elisabeth Revol wyruszyli z bazy 16 stycznia. Wczoraj biwakowali na wysokości ok. 7200 m i dziś nad ranem (ok. 1:00 czasu polskiego) mieli wyruszyć w górę.

Wiadomość przekazana dzisiaj nad ranem przez trzeciego członka wyprawy, Pakistańczyka Arslana Ahmeda, brzmi:

7400 m :) Wszystko w porządku.

Niestety, nie znamy dokładnego położenia zespołu. Tomek i Elizabeth zdobywają Nanga Parbat drogą próby zespołu Messnerowie-Eisendle-Tomaseth z 2000 roku. W ubiegłym roku właśnie na tej drodze osiągnęli wysokość ok. 7700 metrów. Jednak w tym roku rozważali inne warianty poruszania się w wyższych partiach góry (patrz zdjęcie powyżej). Jedną z możliwości było połączenie się z drogą Kinshofera.

Przebieg "Drogi Kinshofera" na Nanga Parbat

Przebieg „Drogi Kinshofera” na Nanga Parbat

Arslan pisze:

Zgodnie z planem powinni spać pod piramidą szczytową na wysokości ok. 7400/7500 na drodze Kinshofera.

Nanga Parbat - zimowe ataki / best winter attempts

Nanga Parbat – zimowe ataki

Jednak wygląda na to, że wybrali inny wariant. Dominik Szczepański, polski dziennikarz znajdujący się w bazie pod Nanga Parbat, informuje, że polsko-francuski zespół wybrał drogę Buhla, pierwszego zdobywcy Nanga Parbat (1953 rok). Droga Buhla łączy się z ich linią dopiero na wysokości ok. 7800 metrów (patrz zdjęcia poniżej).

Nanga Parbat. Z lewej widok na ścianę Rakhiot i drogę Bhula (1953) z prawej ściana Diamir i przebieg planowanej lini wejścia drogą próby zespołu Reinhold Messner, Hubert Messner, Hanspeter Eisendle i Wolfgang Tomaseth (2000).

Nanga Parbat. Z lewej widok na ścianę Rakhiot i drogę Buhla (1953) z prawej ściana Diamir i przebieg planowanej lini wejścia drogą próby zespołu Reinhold Messner, Hubert Messner, Hanspeter Eisendle i Wolfgang Tomaseth (2000).

Zobaczymy, jaki faktycznie wariant wybrali…

Tymczasem członkowie wyprawy działającej właśnie na drodze Kinshofera, Daniele Nardi, Alex Txikon i Ali Sadpara dzisiaj o świcie (4:00 czasu lokalnego) wyruszyli z bazy z zamiarem dotarcia do obozu drugiego na 6200 m. Planują zanocować w dwójce (to trzecia noc na tej wysokości dla Alexa i Aliego a pierwsza dla Daniele). Następnie chcą dokończyć poręczowanie terenu do trójki (6700 m) i spędzenie tam nocy. To bardzo dobra wiadomość dla Tomka i Elisabeth, jeżeli faktycznie są na drodze Kinshofera, to będą mieli zaporęczowaną drogę odwrotu i być może będą mogli liczyć na jakieś wsparcie tamtego zespołu.

Mackiewicz i Revol mogą także liczyć na wsparcie od Simone MoroTamary Lunger. Szczepański tak pisze o planach Włochów:

Wcześniej wspinali się na tej samej drodze co Mackiewicz i Revol, ale zawrócili z powodu zbyt trudnych warunków. Przez dwa kolejne tygodnie nie planowali żadnego wyjścia. W piątek zdążyli jeszcze przekazać, że między obozem 2 a obozem 3, czyli na wysokości ok. 6500 metrów drogę zablokowały kamienie. Spróbują jednak w sobotę dotrzeć do obozu III i tam czekać na Mackiewicza i Revol i pomóc im wrócić do bazy.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Buhl a nie Bhul [2]
    "bul" z tymi niemieckimi nazwiskami: Buhl a nie Bhul

    22-01-2016
    Keczup