13 stycznia 2016 12:44

Najlepsze przejścia skalne sezonu 2015 – w sondzie wygrywają Nina Gmiter i Mateusz Haładaj

Znamy już wyniki sondy na najlepsze polskie przejście skalne 2015 roku. Wybieraliście spośród 10 zaproponowanych przez nas przejść, ale można było dodać też swoje propozycje. Pora na ogłoszenie wyników. Najwięcej Waszych głosów (a głosowało kilkaset osób) trafiło do Niny Gmiter i Mateusza Haładaja.

najlepsze_przejscia_skaly_2015

***

Za najlepsze kobiece przejście minionego sezonu uznaliście poprowadzenie przez Ninę Gmiter 50-metrowej Spanish Caravane 8c, biegnącej przewieszeniem sektora Ramirole w Gorges du Verdon (druga droga 8c w jej dorobku, obok Fish Eye w Olianie). Nina zdobyła 34% głosów. O swoim przejściu pisała między innymi:

W drogę wstawiłam się za namową przyjaciela, z którym się wspinam. Na koniec dnia wspinaczkowego wybrałam się więc na Karawanę, udało mi się porobić ruchy i zdecydowałam, że jeśli uporam się szybko z 8b+, to w nagrodę zapoznam się bliżej z 8c tzn. przygotuję projekt na przyszłe wakacje. Nie spodziewałam się, że uda mi się poprowadzić tę drogę tak szybko.

Nina na "Spanish Caravan" (fot. arch. N. Gmiter)

Nina na “Spanish Caravan” (fot. arch. N. Gmiter)

Tylko o 1% mniej głosów niż Nina (33%) zebrała Karolina Ośka za powtórzenie Próby Turinga VI.6+ na Dupie Słonia w Dolinie Będkowskiej. Warto nadmienić, że Karolina zrobiła dopiero drugie kobiece przejście, pierwsze należy do Kingi Ociepki-Grzegulskiej.

Wśród mężczyzn chyba bez większych niespodzianek. Przejście nr 1 ubiegłego sezonu (38% głosów) według naszych czytelników to Papichulo 9a+ Mateusza Haładaja. Mateusz pokonał drogę w maju ubiegłego roku i to jak dotąd najmocniejsze polskie prowadzenie w skałach. O swoim sukcesie mówił tak:

Przejście Papichulo to dla mnie osobisty przełom, nie tylko w kwestii stopnia trudności, udało mi się zrealizować sportowe marzenie – przejść drogę, której charakter bardzo odbiega od moich predyspozycji. Myślę, że po doświadczeniach z tej drogi będę uważniej dobierał cele w przyszłości. Znam już kilka innych dróg o podobnej trudności i podejrzewam, że uda mi się je zrobić znacznie szybciej, bo wiem, jak się lepiej przygotować. Kolejny cel będzie z pewnością krótki i boulderowy :).

Jeden z kluczowych ruchów w górnej partii "Papichulo" (fot. Przemek Ziółek)

Jeden z kluczowych ruchów w górnej partii “Papichulo” (fot. Przemek Ziółek)

Drugie miejsce w sondzie (27% głosów) zajął Sebastian „Sobek” Czechowski, który od lat pozostaje wierny czeskim, i nie tylko czeskim, piachom. W ubiegłym roku przeszedł jedną z najpiękniejszych wizytówek Teplickich Skał, Klasikę Xc. Klasika to najpoważniejsza linia z tzw. teplickiej trylogii, obok dróg Dobří Holubi Se Vracejí Xb i Perla Xb.

Gratulujemy naszym wspinaczom świetnych przejść, a naszym czytelnikom dziękujemy za udział w sondzie! I jeszcze obiecane nagrody. Wśród wszystkich głosujących wylosowaliśmy dwie osoby, do których trafią przewodniki (“Jura Południowa” lub “Jura Północna” Grzegorza Rettingera). To Adam Jelonek i Mariusz Swiderek. Skontaktujemy się z Wami drogą mailową.

jura-polnocna-jura-poludniowa

Brunka

Poniżej pełne wyniki sondy:

Kobiety

Wyniki plebiscytu na najlepsze kobiece skałkowe przejście 2015 roku

Wyniki plebiscytu na najlepsze kobiece skałkowe przejście 2015 roku

Mężczyźni

Wyniki plebiscytu na najlepsze męskie skałkowe przejście 2015 roku

Wyniki plebiscytu na najlepsze męskie skałkowe przejście 2015 roku
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum