15 grudnia 2015 11:50

Tradowy Psychogramm 8b+ dla Jacopo Larchera

Niedawno Jacopo Larcher przeszedł na własnej asekuracji Lapoterapię (8c) w Osso, notabene drogę obitą. Włoch chciał się przekonać, czy cienką, przewieszoną rysę, obitą przed laty przez Maurizio Pellizzona dać się pokonać jako trada. Niedługo później pojechał na Bürser Platte w Vorarlbergu (zachodnia Austria), celem była Psychogramm.

"Psychogramm" to techniczny majstersztyk (fot. Riky Felderer)

„Psychogramm”, podobnie jak „Prinzip Hoffnung”, to techniczny majstersztyk (fot. Riky Felderer)

Bürser Platte Larcher poznał już kilka lat temu, kiedy w lutym 2014 roku walczył z Prinzip Hoffnung 8b/b+ Beata Kammerlandera. Wtedy były nerwy, niepewność, tym bardziej, że wymagająca Prinzip była dla niego pierwszym poważnym tradowym testem. Tym razem pod ścianą pojawił się już dużo pewniejszy, świadomy swoich umiejętności, no i przede wszystkim mocny mentalnie. Efektem jest powtórzenie drugiego z honornych tradów na ścianie, Psychogramm 8b+.

Psychogramm to linia Alexa Lugera z początku 2014 roku (prawie równo rok później powtórzona przez Fabiana Buhla). Oryginalnie była to droga hakowa (A3), pokonana przez Wolfganga Muxela w latach 90. Luger dojrzewał do przejścia na własnej kilka dobrych lat. Kluczowe miejsce znajduje się na samej górze, tuż przed stanowiskiem, zarazem pięć metrów nad ostatnim założonym przelotem. Podobnie jak w przypadku Prinzip Hoffnung największym wyzwaniem na Psychodramm jest skąpa asekuracja i świetna technika.

Zbliżenie na Psychogramm (Alex Luger) – mikrostopnie, mikrochwyty, mikrofriendy i runouty…:

Brunka
źródło: www.ukclimbing.com, FB Jacopo Larchera
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum