2 grudnia 2015 11:17

Krakowski Festiwal Górski już po raz 13!

13. Krakowski Festiwal Górski startuje już w najbliższy piątek. Potrwa aż i tylko trzy dni – trudno będzie zajrzeć na każde spotkanie, obejrzeć wszystkie filmy, być na każdym warsztacie i na każdej prezentacji. Organizatorzy przygotowali bywalcom krakowskiego festiwalu naprawdę wykwintne danie. No to zobaczmy, czego będzie można posmakować podczas tegorocznej edycji.

***

  • Goście

Od lat na KFG mamy przyjemność gościć wyjątkowych, ciekawych ludzi, ludzi z pasją. Tak będzie i tym razem. Już teraz gorąco zapraszamy na spotkanie z Sir Chrisem Boningtonem (81 lat). Jego dokonania, zarówno te w Alpach, jak i w górach najwyższych przez lata symbolizowały najwyższą jakość. Szerzej sylwetkę Brytyjczyka, prawdziwego pioniera w dziedzinie himalaizmu, przybliżył Kacper Tekieli w tekście Sylwetka wielkiego wspinacza.

Chris Bonington na północnej ścianie Eigeru, 1962 rok (fot. Chris Bonington Picture Library)

Chris Bonington na północnej ścianie Eigeru, 1962 rok (fot. Chris Bonington Picture Library)

Inne pokolenie i inne wspinanie, ale równie ciekawa osobowość. Zaproszenie na KFG przyjęła Hazel Findlay, nazywana pierwszą damą brytyjskiego tradu. A na takie miano zasłużyła prowadząc jako pierwsza kobieta na świecie drogę o trudnościach E9 – Once Upon a Time in the Southwes w Dyer’s Lookout. Dwa lata później powtórzyła sukces, przechodząc Chicama na Treaddur Bay. Dodajmy jednak, że możliwości i ambicje 26-letniej Brytyjki sięgają daleko poza wspinanie tradowe.

Grono zagranicznych gości dopełni Klemen Premrl, jeden z liderów wspinania lodowego w Słowenii. Do jego najbardziej znanych przejść należą te zrobione w kanadyjskim rejonie Helmcken Falls: autorskie Wolverine (WI110) i Spray On…Top (WI10, M9+ 240 m) oraz powtórzenia dróg Spray On (WI10) i Overhead Hazard (M12, 240 m).

Wśród polskich wspinaczy nasi „skalni wojownicy” i ci wybierający zdecydowanie wyższe ściany. Na KFG zobaczymy Mateusza Haładaja, do którego należy polski rekord trudności w skałach – Papichulo 9a+ w Olianie. Aleksandra Taistra podzieli się swoimi doświadczeniami z tatrzańskiego Mnicha – tego lata padło tam indywidualne przejście drogi Metallica IX+. Ze wspinaczami sportowymi spotka się też Andrzej Mecherzyński-Wiktor. Mechanior rozmawiać będzie z Karoliną Ośką i Piotrkiem Schabem (Młodzież w natarciu).

Dolny fragment w pomarańczowej skale znakomitej jakości (fot. Manabu Yoneyama)

Mateusz Haładaj na “Papichulo” 9a+ (fot. Manabu Yoneyama)

Łukasz Dudek i Jacek Matuszek opowiedzą o kolejnych przystankach w swoim górskim projekcie Alpine Wall Tour. Tomek Klimczak, Maciej Janczar, Maciej Bedrejczuk i Marcin Wernik zabiorą nas na dziewicze szczyty do Doliny Lachit w Pakistanie, a z Marcinem Rutkowskim, Wojtkiem Ryczerem i Rafałem Zającem odwiedzimy chińską prowincję Syczuan.

Marcin Tomaszewski wróci pamięcią do Norwegii – na Trollveggen, gdzie wytyczył Katharsis M7 A4 i na Kjeraq, na której powstały Dzikie historie (VII+/A2/800 m). Janusz Gołąb opowie o wejściu na Denali (6194 m) drogą Cassina.

Nasz świetny skialpinista Andrzej Bargiel wspominał będzie swoje wejście na Broad Peak (8051 m) i trzygodzinny, pierwszy w historii zjazd z tego szczytu.

Anna Okopińska wystąpi z prelekcją 40-lecie wyprawy na Gasherbrumy. W 1975 roku zdobyła z Haliną Krüger-Syrokomską Gasherbruma II (8034 m). Moment przełomowy w historii himalaizmu, bowiem nigdy wcześniej samodzielny zespół kobiecy nie stanął na szczycie ośmiotysięcznika.

Góry najwyższe to także świat naszego wybitnego himalaisty Krzysztofa Wielickiego. Zapraszamy na jego prelekcję Solo w Himalajach i Karakorum, połączoną z premierą książki Mój wybór Tom 2.

Plakat 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, autorstwa Wojtka Kołka

Plakat 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, autorstwa Wojtka Kołka

  • Film i książka

Film – esencja Krakowskiego Festiwalu Górskiego. To właśnie w Krakowie od wielu lat przez trzy grudniowe dni mamy niecodzienną okazję oglądać polskie premiery, a także śledzić kondycję polskiego (może w końcu doczekamy się jakiegoś przełomu w naszej górskiej kinematografii?) oraz światowego kina górskiego.

W tym roku widzowie będą mogli obejrzeć na KFG między innymi dokument Sati w reżyserii Bartosza Załuskiego. To bardzo szczere, głębokie wspomnienie o naszym himalaiście Piotrku Morawskim, który zginął w 2009 roku na stokach Dhaulagiri (8167 m). Film nie był dotąd pokazywany na festiwalach górskich w Polsce. Zdążył natomiast zebrać kilka cennych nagród na festiwalach międzynarodowych, w tym Złotą Gencjanę na 62. edycji Trento Film Festival.

Premierowe pokazy znajdą się również wśród konkursowych projekcji. Przed nami dwa konkursy, zarazem dwa filmowe maratony – Międzynarodowy Konkurs Filmowy i Konkurs Filmu Polskiego. A w „wyścigu” filmów zagranicznych między innymi obraz A Line Across the Sky w reżyserii doskonale znanych naszym widzom, Petera Mortimera i Josha Lowella. Dokument o słynnym trawersie Fitz Roy’a w wykonaniu Tommy’ego Caldwella i Alexa Honnolda, notabene uznany niedawno za najlepszy film wspinaczkowy na Banff Mountain Film and Book Festival.

O swoich książkach opowiadać będą między innymi wspomniany Krzysztof WielickiMój wybór Tom 2, Jerzy SurdelGóry. Ludzie. Kontynenty i prof. Zdzisław RynGóry – Medycyna –  Antropologia.

Polecamy także spotkanie z Agnieszką Korpal, partnerką życiową Tomka Kowalskiego, który zginął na Broad Peaku w 2013 roku. Agnieszka opowie o wydanej niedawno ich wspólnej książce magisterkowalski.blog. Historia przerwanej miłości” – w dużej mierze wypełnionej zapiskami pochodzącymi z bloga Tomka, ale i wspomnieniami Agnieszki o ich wzajemnej miłości i wspólnej pasji do sportu.

  • Warsztaty, prezentacje, panele

Będą znani i lubiani prelegenci, będą też debiuty. Będzie o szeroko rozumianym bezpieczeństwie w górach, o wspinaniu sportowym i na własnej asekuracji, o wspinaczkowym treningu i o górskiej fotografii. A wszystko w formie prezentacji i luźnych paneli dyskusyjnych. Szerzej o warsztatach, w tym roku pod patronatem PZU – głównego sponsora festiwalu, przeczytacie tutaj.

Wykłady i warsztaty na KFG zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem (fot. Wojciech Lembryk)

Na wykładach i warsztatach zawsze ciasno (fot. Wojciech Lembryk / KFG)

***

To tylko część atrakcji 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Będzie też coś dla ciała, między innymi znana i lubiana konkurencja dla „jednorękich mocarzy”, czyli Szmata za Szmatę i nowość na KFG – Zlagboard Contest, organizowana przez Namaste i Boreal. Będą też boulderowe zawody KFG KRAK’em ALL 2015, te odbędą się w niedzielę 6 grudnia w Centrali Ruchu Avatar.

W przerwach między spotkaniami, prelekcjami i filmami zapraszamy na coroczny kiermasz sprzętu i odzieży outdoorowej, a na nim czołowe polskie i zagraniczne marki, no i atrakcyjne ceny (uwaga: wystawcy honorują jedynie gotówkę). Wstęp na kiermasz jest bezpłatny, warto zajrzeć i skorzystać z okazji!

Zaglądajcie na Uniwersytet Ekonomiczny w najbliższy weekend, bo warto! Pełny program i wszystkie niezbędne szczegóły dotycząc 13. KFG dostępne są na stronie www.kfg.pl.

Organizatorami 13. KFG są: wspinanie.pl, TKN Wagabunda, Uniwersytet Ekonomiczny i Magazyn Góry.

Brunka

kfg-2015-plansza-sponsorzy-media
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum