25 listopada 2015 08:29

Warsztaty, prezentacje, panele dyskusyjne na 13. Krakowskim Festiwalu Górskim

Krakowski Festiwal Górski to poza spotkaniami ze wspinaczami i filmowymi pokazami także cała seria popularnych paneli dyskusyjnych i warsztatów. Część z nich ma już swoją kilkuletnią festiwalową tradycję – to głównie prezentacje dotyczące szeroko pojętnego bezpieczeństwa w górach, inne będą miały swoją premierę podczas tej edycji. Patronem cyklu jest PZU, sponsor główny 13. KFG.

Wykłady i warsztaty na KFG jak zawsze bardzo popularne (fot. Wojciech Lembryk)

Wykłady i warsztaty na KFG to jeden z najbardziej lubianych punktów programu (fot. Wojciech Lembryk)

***

O bezpieczeństwie w górach

Do stałych bywalców krakowskiego festiwalu należą między innymi instruktor alpinizmu PZA Waldek Niemiec i przewodnik tatrzański Tomek Nodzyński. W tym roku opowiedzą o Bezpiecznej turystyce wysokogórskiej. Obecni będą też przedstawiciele TOPR, Jan Krzysztof (Naczelnik) i Andrzej Maciata (Ratownik), którzy analizować będą wypadki lawinowe podczas prezentacji Czy Pierwszy stopień jest Bezpieczny.

O tym, jaką trasę wybrać w obliczu zagrożenia lawinowego radzić będzie szef wyszkolenia ratowników TOPR, Marcin Józefowicz podczas prelekcji Jak wybrać bezpieczną trasę.

A jeśli zima w górach to duże ryzyko wychłodzenia. O faktach i mitach o hipotermii na wykładzie O Leczeniu hipotermii głębokiej opowiedzą Tomasz Darocha, Sylweriusz Kosiński i Jacek Majkowski.

Szerzej o Zagrożeniach podczas wspinaczki w Tatrach posłuchamy na spotkaniu z instruktorem alpinizmu PZA Bogusławem Kowalskim.

My i przyroda

Leave No Trace” jako idea etyki outdoorowej – prezentację pod taką nazwą Jan Krzeptowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Będzie między innymi o tym, jak odpowiedzialnie korzystać z Tatr i zminimalizować nasz wpływ na przyrodę.

O wspinaniu w prezentacjach i w luźnych rozmowach

Nowością będą rozmowy Andrzeja Mecherzyńskiego-Wiktora z naszą wspinaczkową czołówką – czyli Młodzież w natarciu. O co konkretnie będzie pytał młodą generację Mechanior niech pozostanie jeszcze przez chwilę tajemnicą ;). Zdradzimy za to, że w roli przepytywanych wystąpią między innymi Karolina Ośka i Piotrek Schab.

A jeśli wspinanie na wysokim poziomie to ciężka praca, nie tylko ta fizyczna. W tajniki psychologii sportu wprowadzi nas Dominika Zapotoczna w swojej prezentacji Osiągnąć mistrzostwo.

Kolejny aspekt – odpowiednie przygotowanie fizyczne, czyli Trening uzupełniający dla wspinaczy i nie tylko. To główny temat warsztatów HOLIMEDICA, prowadzonych przez Beatę i Łukasza Kaczmarków.

Specyficznych umiejętności i mentalnego przygotowania wymaga wspinaczka na własnej asekuracji. O jej podstawach mówić będzie instruktor PZA, miłośnik tradowego wspinania Darek Porada, autor wydanego w tym roku podręcznika „Wspinaczka na własnej asekuracji w teorii i praktyce” – pierwszej pozycji na polskim rynku poświęconej wyłącznie tej tematyce.

Ci którzy zaglądają na wspinanie.pl, najpewniej trafili na tekst Jana Kuczery Sztuka zjazdów. To właśnie o podstawowych zasadach zjazdów i sytuacjach awaryjnych Jasiek opowiadać będzie na najbliższym KFG. Zapraszamy na jego prezentację Sztuka zjazdów – jak zjeżdżać w górach, aby było sprawnie i bezpiecznie.

O fotografii

Osobna prezentacja poświęcona będzie warsztatowi fotografii górskiej. O podstawowych pojęciach fotografii i o praktycznych poradach opowiadać będzie Michał Sośnicki.

***

To oczywiście tylko część programu 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Cały program i wiele innych informacji o imprezie można znaleźć na stronie www.kfg.pl.

Brunka

kfg-2015-plansza-sponsorzy-media
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum