3 listopada 2015 10:25

Rekordowo we włoskich skałach – Stefano Ghisolfi wytycza drogę Lapsus 9b

Włoch Stefano Ghisolfi postanowił dopisać nową kartę w historii włoskiego wspinania sportowego, wytyczając drogę Lapsus w rejonie Andonno (dokładnie w sektorze Anfiteatro). I już czeka z niecierpliwością na potwierdzenie wyceny…, bo autorska wycena brzmi 9b. Tak trudnej drogi we Włoszech jeszcze nie było.

Stefano Ghisolfi na drodze "Laspus" 9b (fot. Enrico Veronese)

Stefano Ghisolfi na drodze „Laspus” 9b (fot. Enrico Veronese)

Lapsus łączy drogi Noia 8c+ (pierwsze 8c+ we Włoszech, to z kolei połączenie dróg Noi i Cobra) i Anaconda 8c. O swoim życiowym przejściu Stefano pisze między innymi tak:

Wreszcie, po długim czasie i wielu próbach, poprowadziłem mój najtrudniejszy projekt. Spędziłem na nim wiele dni, odpadając wiele razy na końcowym odcinku. Dziś warunki były idealne, przyjechaliśmy do Andonno po południu i po szybkiej rozgrzewce poprowadziłem drogę w 2. próbie tego dnia. Zaproponowałem nowy stopień trudności dla mnie i dla Włoch. Sądzę, że droga jest dużo trudniejsza niż Biographie i Demencia (…)

After falling twice at the crux move I decided to take a rest of a week on my project. Finally I climbed the hardest section but the hardest move is just the last one and still a nightmare for me! But everytime I climb until there I feel better and better and next week I will be ready for the final battle. Now I'm pretty sure this can be the first 9b in Italy, and I'm just one move from the chain. Thanks @enrychris for the video, updates are coming soon.@e9clothing @lasportivagram @hrtholds #campcassin #lasportiva #e9clothing #e9climbing #e9team #teamlaspo #hrteam #fiammeoro #bouldering #rockclimbing #climbing #klettern #escalade

Posted by Stefano Ghisolfi on 26 październik 2015

 
Wspomniane Biographie w Céüse i Demencia Senil w Margalefie to dwie z trzech linii 9a+ w dorobku Włocha. Obie pokonał w tym sezonie. Demencia padła w marcu i, co ciekawe, już wtedy Stefano dodał do przejścia znaczący komentarz „ready for the next level!”. Natomiast francuski klasyk Ghisolfi przeszedł w czerwcu. Pierwszą 9a+ w dorobku włoskiego wspinacza była La moustache qui fâche 9a+ w Entraygues (notabene do Włocha należy pierwsze powtórzenie).

Stefano na Demencia Senil:

A już za niecałe dwa tygodnie zobaczymy Włocha w finale Pucharu Świata w prowadzeniu w Kranju. Obecnie zajmuje 8. miejsce w rankingu.

Brunka
źródło: www.planetmountain.com, 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum