21 listopada 2015 12:24

Pirmin Bertle i jego Drop a Line. Niemiec licytuje kosmicznie wysoko…

„Jak znalazłem to, czego tak naprawdę nigdy nie szukałem: zupełnie nowy poziom we wspinaniu” – pisze Pirmin Bertle na swojej stronie i na koniec dołącza listę, a na niej między innymi Drop a Line z zaskakującą wyceną 8C+.

Pirmin Bertle na "Drop a Line" 8C+(?) (fot. www.lizardclimbing.com)

Pirmin Bertle na “Drop a Line” 8C+(?) (fot. www.lizardclimbing.com)

***

8C+ to w boulderingu dotykanie granic niemożliwego, stopień absolutnie magiczny. Nawet mistrzowie klasy Nalle Hukkataivala unikają tak odważnych deklaracji, Fin swoje dwa najtrudniejsze przejścia – Gioia Christiana Core’a w Vararazze i Bügeleisen SD w Maltatal ocenił na 8C/C+. 8C+ pojawia się jednak w boulderowym światku, ostatnio tak wysoko zalicytował Szwajcar Pirmin Bertle w swoim rodzinnym rejonie Cousimbert. Powstała Drop a Line, ponad 20 przechwytów w idealnym piaskowcu. Czy rzeczywiście może być aż tak trudna?

Jakim ryzykiem jest wycenianie tak trudnych linii (choć istnieją oczywiście problemy będące standardami w swoim stopniu), jak subiektywne bywają odczucia różnych wspinaczy prezentujących podobny poziom, jak trudno znaleźć punkt odniesienia – dyskusjom o „numerologii” w boulderingu nie ma końca. Niektórzy szukają albo mają swoją filozofię stopniowania, choć i ona bywa ślepą uliczką. Swoją Niemiec próbuje przedstawić w tekście „Logic Grading – a different approach to 9th grade quotation”.

Historia Drop a Line nabiera dodatkowego znaczenia, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Pirmin Bertle na jakiś czas wypadł z czołówki. Ciągnąca się kontuzja, inne zajęcia (dzieci, pisanie, fotografowanie, kończenie studiów etc.), no i to niewygodne przeświadczenie, że wspinanie na wysokim poziomie to już przeszłość. No bo jak frustrujące musi być uczucie, kiedy znajduje się trudności na 5A, kiedy jeszcze kilka lat wcześniej w rekordowym tempie robiło się w skałach „dziewiątki a”, a na małych formach licytowało niewyobrażanie wysoko (patrz Minimalomania w Lindeltal)...

Czy ostatnie przejścia zwiastują powrót niemieckiego wspinacza do ekstremalnego wspinania? Bardzo możliwe, choć zalicytowanie dla Drop a Line 8C+ brzmi trochę jak science fiction, zwłaszcza jeśli – jak pisze Bertle – trenuje się jakieś 5 godzin tygodniowo.

Poniżej sześć realizacji Pirmina w Cousimbert i jego matematyczne wyliczenia:

  • Money is a Shallow Pleasure (1 lub 2 dni) = 8A
  • Out of Winter (3 dni) = 8A+
  • Roots in the Basement ext (5 dni) = 8B
  • Underclass Poem (10 dni) = 8B+
  • Wintertime Love (ok. 20 dni) = 8C
  • Drop a Line (8 miesięcy) = 8C+ (tak trudne jak Wintertime love plus 8A+)
(topo Pirmin Bertle)

(topo Pirmin Bertle)

Chętni do powtórzeń mile widziani… ;)

Brunka
źródło: www.lizzardclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum